20.03.2018 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kľúčom k prosperite je zamestnanosť

Africké krajiny musia podporovať štrukturálnu transformáciu na vidieku, ktorá posilní synergiu medzi poľnohospodárskymi a nepoľnohospodárskymi aktivitami, a tiež spojenie medzi vidieckymi oblasťami a mestami, povedal nedávno José Graziano da Silva, generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

CHARTÚM. Medzi tieto nepoľnohospodárske aktivity patrí spracovávanie, balenie, transport, distribúcia, marketing a poskytovanie najmä finančných a obchodných služieb.

José Graziano da Silva vyriekol vyššie uvedené myšlienky na Regionálnej konferencii FAO pre Afriku, ktorá bola venovaná hlavne téme vytvárania dôstojných a atraktívnych pracovných príležitostí na kontinente, ktorý je z pohľadu priemerného veku obyvateľstva „najmladší“.

Podľa odhadov na to, aby bolo možné zamestnať všetkých ľudí, ktorí vstúpia na africký trh práce v najbližších dvadsiatich rokoch, bude potrebné vytvoriť až 12 miliónov pracovných miest ročne.

V súčasnosti sa asi 54 percent z pracovnej sily v Afrike ako na zdroj svojho príjmu a zamestnania spolieha na poľnohospodárstvo, pričom veľká časť pracovníkov v poľnohospodárstve pracuje na malých rodinných farmách.

Dopyt po potravinových trhoch

So stále sa zvyšujúcim počtom obyvateľov miest rastie aj dopyt po mestských potravinových trhoch, čo môže viesť k rastu počtu pracovných príležitostí vo všetkých odvetviach, ktoré súvisia s poľnohospodárstvom.

Experti z FAO však veria, že je potrebné spraviť viac pre tvorbu nepoľnohospodárskej zamestnanosti vo vidieckych oblastiach, najmä v sektore služieb, medzi ktoré patrí napríklad aj agroturistika.

Graziano da Silva spomenul aj regionálny program FAO Zamestnanosť mladých: tvorba dôstojných pracovných miest v poľnohospodárstve a v agrárnom obchode. Tento program má pôsobiť aj mimo tvorby pracovných miest na farmách, a svojou podporou a partnerstvami sa snaží o rozvoj kapacít a o rast úspešných prístupov v agrárnom obchode.

„V súčasnosti sú viac ako kedykoľvek predtým potrebné strategické partnerstvá medzi Africkou úniou, Africkou rozvojovou bankou a organizáciami Spojených národov a tiež s ďalšími partnermi,“ povedal generálny riaditeľ FAO.

Upozornil aj na možnosť, že ziskovejšie mestské trhy povedú ku koncentrovaniu poľnohospodárskej produkcie na veľké komerčné farmy a tiež k tvorbe reťazcov, v ktorých budú dominovať veľkí spracovatelia a maloobchodní predajcovia.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down