04.08.2011 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombajny sa opäť dali do práce

Na juhu stredného Slovenska sa žatva zastavila začiatkom tretej júlovej dekády a na poliach zostalo približne 40 percent pšenice.

Dažde v posledných týždňoch poľnohospodárov nielenže pribrzdili, ale pravdepodobne budú mať za následok aj nižšiu kvalitu obilnín, ktoré zostali na poliach. Napriek tomu možno hovoriť o dobrej sezóne a kvalita pšenice bude na dobrej úrovni.
Podľa predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Rimavskej Sobote Štefana Juhásza budú vďaka kvalite aj vyššie výkupné ceny. „Vlani sme tu mali povodne a veľa úrody sme ani nepozberali. To, čo sme zožali, sme predávali za 140 eur za tonu. Tento rok sa to pohybuje okolo 180 až 200 eur za tonu pšenice vďaka jej vyššej kvalite," vysvetlil Š. Juhász.
Z toho, čo doteraz vymlátili, má až 60 % kvalitu použiteľnú v potravinárstve. Zvyšok sa dá využiť na kŕmenie hospodárskych zvierat. Poľnohospodári si pochvaľujú aj hektárové výnosy. „Momentálne je úroda na úrovni 4 až 4,5 tony na hektár," spresnil Š. Juhász.
Zber tohtoročnej úrody v okrese Galanta prebiehal plynule až do 25. júla, po uvedenom termíne mohutné a časté zrážky neumožnili poľnohospodárom vstup na parcely. Odborníci predpokladali, že po skončení dažďového obdobia potrebujú roľníci dva až tri dni na to, aby mohli pokračovať v zberových prácach. TASR o tom informoval riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Galante Gabriel Perleczký.
„V stredu 3. augusta popoludní sa kombajny opäť zahryzli do obilných lánov," uviedol riaditeľ s tým, že škody pôsobené nepriaznivým počasím ešte nie sú vyčíslené, ale z kontrolných vzoriek vychádza nižšia kvalita, ktorá postačuje len na kŕmne účely.
Podľa G. Perleczkého do 25. júla sa podarilo pozberať 83 % pšenice z celkovej osiatej plochy 12 511 hektárov, a to s výnosom 4,75 t/ha. V prípade jačmeňa zožali v okrese Galanta 79 % úrody z plochy 5 773 hektárov s výnosom 4,20 t/ha. Repka olejná je pozberaná na sto percent, pričom v priemere sypala 2,65 t/ha.
Ako ďalej G. Perleczký uviedol, ak bude priaznivé počasie, tak predpokladá ukončenie žatevných prác do konca tohto týždňa. V okrese Galanta sa v tomto období vykonáva pozberová úprava obilia, ale priebežne sa uskutočňujú aj dodávky spracovateľom.
„Realizačné ceny pochopiteľne mierne poklesli oproti k cenám v 1. polroku, ale očakáva sa, že po zvýšenom dopyte z dôvodu poklesu kvality sa ceny mierne posunú vyššie," podotkol G. Perleczký.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down