17.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombinácia výkonu, kvality a rezistencie proti patogénom

„Odrody LG idú s dobou. Disponujú vysokým úrodovým potenciálom, sú nadpriemerne kvalitné a navyše obsahujú nové bezpečnostné prvky v podobe geneticky podmienenej rezistencie proti významným patogénom, ako sú pravý steblolam, plodomor obilný, či vírus žltej zakrpatenosti jačmeňa (BYDV).“

Uviedol Ing. Zdeněk Šonský, manažér pre obilniny spoločnosti Limagrain Česká republika, s.r.o., počas odborného semináru, spoločnosti Limagrain, ktorý sa uskutočnil 27. apríla 2022 v Mojmírovciach. Popri novinkách boli zároveň vyzdvihnuté aj najpestovanejšie odrody spoločnosti v kontexte s výsledkami z poloprevádzkových pokusov a praxe.

Šampión pola

So sloganom „LG Absalon – na poli je šampión“ predstavil Z. Šonský prvú z noviniek pšenice ozimnej. Zdôraznil, že ide o skorú odrodu, ktoré sú čoraz viac žiadané, keďže sa dajú pestovať prakticky vo všetkých podmienkach prostredia vrátane suchých. Uvedené potvrdili aj výsledky štátnych odrodových skúšok ÚKZÚZ-u a ÚKSÚP-u. „LG Absalon je nadpriemerne úrodná pšenica s potravinárskou kvalitou „A“, má zabudovaný gén Pch1 s rezistenciou proti pravému steblolamu, čo ju radí medzi moderné a veľmi zdravé odrody pšenice ozimnej,“ uviedol k jej prednostiam Z. Šonský. V odrodovom pokuse v Kroměříži sa odroda presadila ako v extenzívne nastavených variantoch tak vo variantoch s intenzívne postavenými technológiami. Pri uplatnení oboch technológií dosiahol LG Absalon porovnateľné výsledky v úrodách, čo svedčí o jeho plasticite a celkovej výkonnosti.  Okrem odolnosti proti chorobám koreňov sa vyznačuje nadštandardnou odolnosťou proti múčnatke trávovej, taktiež proti hrdziam - plevovej a pšenicovej. Z pohľadu agronomických vlastností disponuje dobrou zimuvzdornosťou, potvrdenou v mrazových testoch ÚKZÚZ-u a veľmi dobrým odnožovaním. Podľa výsledkov štátnych odrodových skúšok (ÚKZÚZ, ÚKSÚP) dosahuje v objemovej hmotnosti a čísle poklesu elitnú kvalitu. Vďaka veľmi dobrému zdravotnému stavu, hlavne génu Pch1 umožňuje sejbu po obilnine a kukurici. 

Perspektívne novinky

Zo šľachtenia v Hrubčiciach vzišla LG Rozarka - nová, veľmi skorá odroda pšenice ozimnej potravinárskej kvality A. V štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u (2019 - 2021) dosiahla nad 100 percent (100,7 - 103,2 percenta) v porovnaní s priemerom úrod kontrolných odrôd. Z jej predností Z. Šonský vyzdvihol okrem skorosti výbornú zimuvzdornosť, veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu a rezistenciu proti plodomorovi obilnému (Sitodiplosis mosellana) vďaka zabudovanému génu Sm1. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti múčnatke trávovej, hrdzi plevovej a fuzariózam klasov. Vhodná je aj do suchších a teplejších oblastí. 

Podobne, veľmi skorá osinatá odroda Alcantara, z ktorej predností Z. Šonský upozornil na veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu, toleranciu proti stresom zo sucha a horúčav. Odolnosť proti hrdzi plevovej je hodnotená 9, hrdzi pšeničnej 7,5 a fuzariózam klasov 7. Zaregistrovaná bola s potravinárskou kvalitou A, konkrétne z kvalitatívnych parametrov Z. Šonský poukázal na objemovú hmotnosť (789 g/l), obsah dusíkatých látok 13,6 percenta a vysoké pádové číslo (387s). 

Postavené na výkon

Ponuku obohatila stredne skorá odroda LG Keramik, podľa Ing. Martina Štrbu, zástupcu spoločnosti Limagrain pre slovenský trh, je vhodná do všetkých výrobných oblastí vrátane prísuškových. Z kvalitatívnych parametrov upozornil na vysokú objemovú hmotnosť a vysoké číslo poklesu na úrovni elity. Hodnota Zelenyho testu a obsah dusíkatých látok dosahujú parametre kvality A.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down