17.05.2013 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komisia podporí ekologické projekty

Európska komisia (EK) zverejnila výzvu na predkladanie návrhov projektov ekologických inovácií, pričom 45 najlepších podporí celkovou sumou vo výške 31,5 milióna eur.

Podniky v celej Európe musia do 5. septembra 2013 predložiť svoje návrhy projektov na uvedenie inovatívnych environmentálnych riešení na trh. Projekty sa týkajú piatich oblastí: recyklácia materiálu; voda; udržateľné stavebné výrobky; ekologické podniky a sektor potravín a nápojov.
„Ekologické inovácie sa netýkajú len úzko špecializovaných ekologických podnikov. Konkurencieschopnosť Európy bude v najbližších desaťročiach závisieť od schopnosti prekonať obmedzené zdroje. Transformácia celého hospodárstva sa bude môcť uskutočniť vďaka podnikom s ekologickými inováciami," uviedol eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.
Komisár v tejto súvislosti vyzval najmä malé a stredné podniky, aby požiadali o finančnú podporu a pomohli Európe ďalej rozvíjať svoje vedúce postavenie v sektoroch, ako je vodné a odpadové hospodárstvo.
Výzva EK je určená súkromným podnikom, najmä malým a stredným podnikom, ktoré vyvinuli inovačný ekologický výrobok, proces alebo službu, ale majú problém umiestniť ich na trhu. Výzva ponúka spolufinancovanie pokrývajúce náklady na projekt do výšky 50 percent a tento rok by sa vďaka nej malo podporiť približne 45 nových projektov.
V súčasnosti prebieha viac než 185 projektov a z minuloročnej výzvy sa má začať s realizáciou asi 50 projektov. Súčasné programy zahŕňajú napríklad optimalizáciu technológie na opakované použitie starých tehál v stavebníctve, výrobu koženej obuvi bez škodlivých chemických látok, použitie CO2 na získavanie prírodného zdroja omega-3 mastných kyselín či novú metódu výroby kobercov.
Ekologické inovácie sú financované prostredníctvom rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inovácie, ktorého rozpočet na obdobie rokov 2008 – 2013 prestavuje približne 220 miliónov eur. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down