30.04.2019 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompletná a vysoká účinnosť

ELATUS ™ Era je vysoko účinný fungicíd s najdlhšou dobou účinku. Vďaka kompletnej ochrane listov poskytuje nadpriemerné úrody v tej najvyššej kvalite.

SOLATENOL™ je účinná látka poslednej 4. generácie SDHI fungicídov . Ide o najsilnejší fungicíd zo skupiny pyrazol karboxamidov. SOLATENOL™ blokuje enzým sukcinátdehydrogenázu (komplex II), ktorý pôsobí na vnútornej strane mitochondriálnej membrány, podieľa sa na citrátovom cykle a aktívne sa zúčastňuje bunkového dýchania. Svojim pôsobením naruší bunkové dýchanie a tým usmrtí patogénne bunku. SOLATENOL™ patrí k novej generácii SDHI fungicídov s vyššou účinnosťou a efektivitou pri ničení patogénnych buniek.

Prothiokonazol je širokospektrálny, systemický fungicíd, ktorý účinne usmrcuje patogény z tried Ascomycetes, Basidiomycetes a Deuteromycetes. Má preventívny, kuratívny a eradikatívny účinok. Po absorbovaní prothiokonazolu do cieľovej bunky dochádza k narušeniu biosyntézy sterolov, čo vedie k deštrukcii membránovej štruktúry bunky.

Obe účinné látky efektívne chránia pšenicu proti septoriózam (Septoria sp.), hrdzi pšeničnej (Puccinia recondita), hrdzi plevovej (Puccinia striiformis), fuzáriám (Fusarium spp.). Jačmeň chránia proti hrdzi jačmennej (Puccinia hordei), hnedej škvrnitosti jačmeňa (Pyrenophora teres), rynchospóriovej škvrnitosti (Rhynchosporium secalis), ramulárii (Ramularia collo-cygni); raž proti hrdziam (Puccinia sp.), rynchospóriovej škvrnitosti (Rhynchosporium secalis) a tritikale proti hrdziam (Puccinia sp.) a septoriózam (Septoria sp.).

 

ELATUSTM Era – široké spektrum účinnosti proti chorobám

ELATUSTM Era
0,8 - 1,0 l/ha
Pšenice Jačmeň Tritikale Raž
Škodlivý organizmus septorióza pšeničná (Septoria tritici)
septorióza plevová (Septoria nodorum)
hrdza pšeničná(Puccinia recondita)
hrdza plevová

(Puccinia striiformis)
fuzariózy klasov (Fusarium spp)

hnedá škvrnitosť jačmeňa

(Pyrenophora teres)
rynchosporiová škvrnitosť jačmeňa (Rhynchosporium secalis)

ramuláriová škvrnitosť (Ramularia collo-cygni)
hrdza jačmenná (Puccinia hordei)

septoriózy

(Septoria sp.)

hrdza ražná

(Puccinia striiformis)
rynchospóriová škvrnitosť (Rhynchosporium secalis)

Vedľajšia účinnosť steblolam (Pseudocercosporella) múčnatka trávová

(Erysiphe graminis)
DTR

(Dreschslera tritici-repentis)

steblolam (Pseudocercosporella) *múčnatka trávová

(Erysiphe graminis)
fuzariózy klasov (Fusarium spp.)

steblolam (Pseudocercosporella) *múčnatka trávová

(Erysiphe graminis)
fuzariózy klasov (Fusarium spp.)

steblolam (Pseudocercosporella) *múčnatka trávová

(Erysiphe graminis)
fuzariózy klasov (Fusarium spp.)

Aplikačné okno od prvého kolienka do konca kvitnutia

(BBCH 31-69)

od prvého kolienka do konca metania

(BBCH 31-59)

od prvého kolienka do konca kvitnutia

(BBCH 31-69)

od prvého kolienka do konca kvitnutia

(BBCH 31-69)

Pozn.: *múčnatka trávová – pri silnejšom tlaku choroby je vhodné doplniť partnerom proti múčnatke

 

ELATUSTM Era je silnejší

Prípravok je mimoriadne účinný proti septoriózam a hrdziam. Má kompletne široké spektrum účinku na listové choroby pre široké spektrum plodín, čím nastavuje latku na nový technický štandard. Jeho vysoká účinnosť a fyziologický efekt vedie k zvýšeniu úrody. Prednosti novej formulácie prípravku ELATUSTM Era poskytujú vysokú návratnosť vložených investícií.

V pokusoch v SR, ČR a zahraničí sa jasne ukázalo, že žiadny konkurenčný prípravok nemá tak kompletnú a vysokú účinnosť ako ELATUSTM Era!

 

Graf 1: Vplyv rôznych variantov ošetrenia na potlačenie chorôb jačmeňa jarného po aplikácii na vlajkový list (ČR a SR 2018, n=3). Aplikácia v T3 nebola realizovaná. Hodnotené: 22.6.2018

 

ELATUSTM Era je kompletnejší

Je zaručená rovnomerná distribúcia látok v listoch, v celej rastline ako aj v nových prírastkoch (translaminárny a akropetálny pohyb). Odolnosť proti zmytiu dažďom je 1 hodinu po aplikácii. Dlhodobý účinok vytvára nový štandard - dlhodobosť za hranicami možností súčasných produktov na trhu. Potvrdzujú ho výsledky pokusov založených ako v in vitro podmienkach, tak aj v poľných pokusoch. Dôležité je spomenúť i výnimočne dlhý efekt na zelenú listovú plochu vďaka pozitívnemu vplyvu účinnej látky na fotosyntézu. Použitím si zabezpečíte najvyššiu úrodu v porovnaní s konkurenčnými riešeniami v T2.

 

Zelená listová plocha a úroda v suchých podmienkach

Účinná látka SOLATENOLTM prináša rastlinám ďalšie pozitíva. Predovšetkým je zjavná optimalizácia fyziologických procesov v rastline najmä v stresových podmienkach. Ďalšími prínosmi sú vplyv na proces dýchania, transpiráciu, oddialenie starnutia pletív a predĺženie doby, počas ktorej pretrvávajú pletivá zelená, avšak bez negatívneho vplyvu na termín dozrievania a zberu zrna . Predĺženie fotosyntetickej aktivity rastlín a oddialenie starnutia pletív sa samozrejme prejaví navýšením úrody plodiny (viď graf).

Graf 2: Zelená listová plocha pšenice ozimnej (%) a úroda (dt/ha), aplikácia v BBCH 37/39. Pokusy ČR 2018.

 

 

ELATUSTM Era je stabilnejší

Vo všetkých sledovaných rokoch boli dosiahnuté konzistentné výsledky úrod v priebehu rokov. Stabilita je zaručená za všetkých podmienok, proti všetkým chorobám a predovšetkým pri silnom napadnutí. Bola dosiahnutá na všetkých testovaných plodinách a odrodách, vrátane náchylných odrôd. Tieto výsledky máme potvrdené nezávislými organizáciami: Arvalis Francúzsko, nezávislí poradcovia v Nemecku a ADAS a AHDB vo Veľkej Británii.

 

 

 

 

Výhody použitia

  • Proti septoriózam a hrdziam účinkuje najlepšie z doposiaľ existujúcich SDHI.
  • Veľmi dobre ochraňuje nové prírastky, má extrémne dlhú dobu účinku (potvrdené v pokusoch v SR, ČR, Poľsku a ďalších štátoch). Účinok je vynikajúci aj po 8 týždňoch aplikácie, pretože SOLATENOL™ má dlhú perzistenciu v listoch.
  • Prothiokonazol obsiahnutý v ELATUSTM Era je najsilnejší triazol na trhu.
  • Vynikajúce odporúčania nezávislých pracovísk - Arvalis Francúzsko, AHDB Veľká Británia, nezávislí poradcovia Nemecko.

 

Neváhajte a siahnite po zaručenej kvalite pri fungicídnom ošetrení obilnín.

Ing. Martin Hájek, Ph.D.

Syngenta

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down