31.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexná ochrana plodín postavená na inováciách

Súčasťou odborného seminára spoločnosti Pioneer Hi-Breed, ktorý sa uskutočnil koncom novembra v Nitre, bolo okrem iného predstavenie technológií ošetrenia dôležitých poľných plodín prípravkami spoločnosti Dow AgroSciences.

Ing. Radovan Novomestský zo spoločnosti Dow AgroSciences ako prvé predstavil produkty spoločnosti pre preemergentné, skoropostemergentné a postemergentné ošetrenie kukurice.

Odporúča uprednostňovať prípravky, ktoré sú flexibilné, t. j. umožňujú reagovať na konkrétne podmienky ročníka. Z ponuky spoločnosti proti burinám v kukurici sú optimálnym riešením, prípravky: Balaton Plus s aplikáciou ako preemergentne, tak skoro postemergentne, Story s možnosťou aplikácie vo všetkých troch termínoch, prípravky Equip Ultra a Samson Extra 6 OD, ktoré okrem účinku na trávovité buriny, kontrolujú aj široké spektrum dvojklíčnolistových burín.

V prípade vlhkej jari odporúčil preemergentne Balaton Plus v dávke 4,0 litre na hektár, ktorý je účinným riešením proti jednoročným trávovitým burinám, jednoročným dvojklíčnolistovým burinám vrátane problematických druhov. V prípade sucha na jar, R. Novomestský odporúča nechať kukuricu vzísť vrátane burín a až potom aplikovať Balaton Plus spolu so Story. Oba prípravky obsahujú celkovo štyri účinné látky, z nich tri s reziduálnym pôsobením - mesothrione, terbuthylazine, pethoxamid, ktoré sa postarajú aj o buriny vzchádzajúce v neskorých vlnách. Zlikvidované sú láskavce aj mrlíky, taktiež ježatka kuria noha - do maximálne jej troch listov. V prípade vyššieho výskytu mrlíkov, je potrebné pridať zmáčadlo Šaman. Story  v kombinácii s Equipom Ultra sú účinné proti trávovitým burinám vrátane pýru plazivého. Ak sú prítomné len dvojklíčnolistové buriny, postačí aplikovať len samotné Story. Ak sa tam nachádza aj pichliač, tento je možné zničiť aplikáciou Mustangu Forte.

Klasickým škodcom kukurice je vijačka kukuričná. Účinným riešením je aplikácia insekticídu Integro, ktorý sa musí aplikovať vo fáze liahnutia húseníc vijačky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down