06.08.2021 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexná ponuka odrôd repky a cukrovej repy

V centre expozície spoločnosti KWS na jubilejnom 10. ročníku Celoslovenských dní poľa v Seliciach bolo predstavenie hybridov repky vrátane variantov morenia jej osiva systémom INITIO, taktiež systému CONVISO® SMART, ktorého podstatnou súčasťou je herbicídne tolerantná cukrová repa.

CDP 2021

„Naše portfólio repky pozostáva zo šiestich hybridov, ktoré komplexne pokrývajú rozmanité požiadavky pestovateľov,“ uviedol Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS počas prehliadky pokusu v Seliciach.

Najúrodnejším a zároveň najpredávanejším hybridom skupiny KWS v Európe je Umberto KWS. Z jeho predností M. Javor vyzdvihol priestorovú stabilitu a dosahovanie nadpriemerných úrod. Má zabudované gény Rlm7 a Rlm3, vďaka ktorým sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom, respektíve najvyššou odolnosťou proti Phoma spp. z pomedzi repiek v ponuke. Svoje výnimočné postavenie potvrdil v poloprevádzkových pokusoch spoločnosti KWS (2016 až 2020), taktiež v nezávislých pokusoch a to nielen na Slovensku, ale aj Maďarsku, Česku, Poľsku, atď. V predaji naďalej ostáva pestovateľsky etablovaný Hybrirock. Ďalší, nemenej zaujímavý hybrid Gordon KWS, ktorý bol od roku 2014 najolejnatejšou odrodou v ponuke spoločnosti, vystriedajú dve tohtoročné novinky Hillico a Hostine. Z nich Hillico dosahuje najvyššiu úrodu oleja z hektára, v čom prekonal aj ťažiskový Umberto KWS. Vyznačuje sa pomalším rastom na jeseň, rovnako aj na jar, je preto odporúčaná do teplejších oblastí Slovenska. Naproti tomu druhá novinka Hostine sa vyznačuje razantnejším rastom na jeseň ako aj na jar. Podľa M. Javora je Hostine kombináciou troch zaujímavých vlastností: geneticky podmienenej odolnosti proti fóme (Rlm-7), tolerancie proti vírusu žltačky okrúhlice (TuYV) a vyššej odolnosti proti pukaniu šešúľ. Presadil sa aj v olejnatosti, konkrétne v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u, v ktorých dosiahol 47,5 percenta, pričom kontrolné odrody prekonal o 4 percentá. V prípade ďalšieho hybridu Felliciano KWS zástupca spoločnosti vyzdvihol výborný zdravotný stav, ktorý je výsledkom zabudovania nového génom Rlm S, t. j. disponuje vylepšenou odolnosťou proti fómovej hnilobe.

INITIO, INITIO INSECT+

Dôležitosť podpory porastov repky už od začiatku, predovšetkým tlaku škodcov počas prvých rastových fáz, predstavili v troch variantoch s rôzne namoreným osivom repky. V prvom variante bolo štandardne namorené osivo repky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down