Komplexná ponuka odrôd zeleniny pre sezónu 2024, II.časť

Pokračovanie odborného článku zo seminára spoločnosti Agrotrans, ktorý sa konal v decembri 2023 v Nových Zámkoch. Firma Agrotrans na slovenskom trhu zastupuje významnú českú spoločnosť SEMO, zameranú na šľachtenie a produkciu osív zeleniny.

Hrach záhradný

Hrach je v ponímaní spoločnosti SEMO dôležitou plodinou. Top odroda Oskar nasadzuje veľké struky s veľkými semenami. Z noviniek V. Prášil upozornil na stredne skorú odrodu Cedrik, vytvára dlhý struk s veľkými, tmavšie vyfarbenými semenami, využiteľná je na potravinárske spracovanie, ako aj na zber strukov na čerstvo. Nová odroda Akacia je určená na zber kučeravých úponkov, ktoré majú v skorom štádiu chuť sladkého hrášku. Samozrejme semeno je vhodné pre konzumáciu.

Hrach OSKAR

Reďkovka

Ponuku reďkoviek tvorí viacero zaujímavých odrôd a hybridov. Z nich Katrena F1 je vhodná pre skoré poľné pestovanie a pre jesenný zber z výsevu v auguste a v septembri. Skorá odroda Kvintara F1 vytvára mohutnejšie bulvičky, v ponuke je osivo aj v bio-kvalite. Sortiment farebných reďkoviek doplnila Purpura F1, veľmi skorá reďkovka s fialovo sfarbenými bulvičkami, vďaka odolnosti k vybiehaniu je vhodná pre celoročné pestovanie. Podobne, ďalšia novinka Belana F1, vytvára guľaté bulvičky bielej farby. Nový hybrid Stalagnit F1 má dlhý vretenovitý koreň bielej farby (nezosivie), opäť odporúčaný pre celoročné pestovanie. Segment japonských reďkví, vhodných pre neskoršie výsevy v júli, tvoria hybridy Japana F1 a Jarola F1, vytvárajú dlhé biele korene. Pestovatelia čiernej japonskej reďkvi si môžu vybrať z odrôd Panter a Kulatá černá, určené sú na neskoršie výsevy v lete pre zamedzenie vybiehania. 

Mrkva

Sortiment mrkvy doplnili viaceré novinky. Z nich Babetka - veľmi skorá lahôdková mrkva typu Nantes s krátkou vňaťou, zberá sa cca 85 dní od výsevu. Stálicou v sortimente je odroda Anina s dĺžkou vegetácie 125 dní, je prispôsobivá k podmienkam prostredia (predávaná v Rakúsku, aj v Jemene). Nový, skorý hybrid Hami F1 typu Imperátor (vytvára dlhé úzke korene), má vysoký obsah karotenoidov, je ideálny pre zväzkovanie a produkciu "baby" karotky. Ďalší nový, poloskorý hybrid Judita F1 typu Berlicum, sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom. Vyrovnané korene, silná a pevná vňať umožňuje zber kombajnom. Novinka Tena F1 typu Chantenay je odolná, poloneskorá odroda, vytvára krátky hrubý koreň, čo umožňuje pestovanie na ťažších pôdach. Vhodná na priemyselné spracovanie v konzervárenstve, mrazenie, odšťavovanie ako aj na priamy konzum. Korada F1 typu Kuroda, s dĺžkou vegetácie 135 dní, vytvára dlhý klinovitý koreň. V porovnaní s ostatnými odrodami v ponuke je odolnejšia proti vybiehaniu. Môže sa vysievať začiatkom mája. Je dobre skladovateľná, vhodná na priamy konzum. 

Petržlen koreňový

Petržlen koreňový je pre spoločnosť SEMO ďalšou kľúčovou komoditou. „Naše petržleny sú na trhu úspešné, dokážu konkurovať aj holandským odrodám. Je to dané samotným šľachtením, ktoré je realizované na hanáckej ťažšej pôde,“ uviedol V. Janeček, navyše podmienky vlhšej jesene sa prejavujú na lepšej odolnosti proti odhnívaniu koreňa petržlenu, čo je dosť podstatná vlastnosť. Zdôraznil, že aj z hľadiska hodnotenia napadnutia hubovými chorobami, zvlášť múčnatkou sú odrody petržlena zo šľachtenia SEMO veľmi dobré. Osivo petržlenu je v profi-úprave kalibrované, predklíčené a môže byť ošetrené systémom SEMO VITAL. Bonusom je morene prípravkom Kapitan. Zo sortimentu najskoršia je odroda Atika, vhodná na zväzkovanie, pre skorý zber. Top odrodou je Efez s veľmi dobrým zdravotným stavom, hlavne odolnosťou proti listovým chorobám a k odhnívaniu koreňa. Vlastnosťami podobná Efezu je odroda Troja, má o niečo hrubší koreň, dobre znáša aj ťažšie pôdy, kde poskytuje dobré úrody koreňov.

Petržlen TROJA

Paštrnák, zeler, kôpor

Aj keď v prípade paštrnáka nejde na Slovensku, ani v Čechách o dôležitú plodinu, pre záujemcov je v ponuke Dlouhý Bílý a Bielas. 

V zeleri V. Janeček odporučil odrodu Neon pre výborný zdravotný stav, najmä v odolnosti proti septorióze. V tomto roku bude v ponuke vo forme predklíčených peliet. Podobne, odroda stonkového zeleru Merlin je odolná proti septorióze, aj k vybiehanu do kvetu.

V kôpre voňavom je možnosť výberu z troch odrôd, z nich Mamut je mohutný, tmavší, úrodný, odolný proti černiam vyskytujúcim sa v lete, je preto vhodný pre neskoršie výsevy. Odroda Hanák je aromatická, taktiež úrodná, naproti tomu Compact je nižšia, tmavozelená. Pestovatelia majú možnosť objednať si predklíčené osivo. 

Široká ponuka šalátov

Ako uviedol V. Janeček, sortiment šalátov je postupne obnovovaný a dopĺňaný novými odrodami s vylepšenými vlastnosťami a parametrami, napr. disponujú väčšou odolnosťou proti plesni šalátovej, ako aj k vybiehaniu. Osivo šalátov sa produkuje v podmienkach Čile, ktoré sú kombináciou vysokej nadmorskej výšky, dostatku slnečného žiarenia a nie až tak vysokých teplotách. „Výsledkom je vysoká kvalita osiva, bez viróz,“ dodal V. Janeček. Pre jarné rýchlenie odporučil odrodu Smaragdus, so žltozelenou farbou hlávky. Zo sortimentu najviac predávanou je odroda Kamenex - typ šalátu do 300 gramov. Vyznačuje sa odolnosťou k odhnívaniu hlávky, v ponuke je aj v peletách. Veľké pevné hlávky tvorí odroda neskorého letného šalátu Saturon, plus je výrazne odolná proti vybiehaniu do kvetu. Batavus je určená pre zimné rýchlenie, má kučeravé listy, vhodná pre celoročné pestovanie. V sortimente listových šalátov sú šaláty ako napríklad Zlatava - jemne kučeravý, žltozelený, Dark Roden - šalát s výrazne tmavočervenou farbou listov, ďalej Roset, Rosaura a ďalšie. V šaláte ľadovom je odroda Miniko vhodná pre hoby pestovateľov, väčšiu hlávku vytvára Medimo s vyššou odolnosťou k odhnívaniu, zaujímavé sú tiež odrody Maximo a Ledano. 

Cukety, patizóny a tekvice

Sortiment cukiet je ďalším dôležitým segmentom spoločnosti SEMO, ponuka je široká od tmavozelených až po žlté. V. Prášil zo sortimentu upozornil na nový hybrid Senzace F1 - skorú veľmi úrodnú cuketu, ktorej plody sú zberané pri dĺžke 20 cm. Vykazuje toleranciu proti ZYMV. Vegetačná doba po prvý zber je cca 60 dní. Chuťovo najlepšou, navyše veľmi úrodnou je odroda Emperol F1 svetlozelenej farby, nasadzuje kratšie 15 - 20 cm dlhé plody. Zo žltých cukiet V. Prášil odporúča vyskúšať nový skorý hybrid Yellowstar F1: „Nasadzuje tvarovo vyrovnané 20 - 30 cm dlhé plody, má príjemnú sladkastú chuť a vyšší obsah karoténu.“ Z patizónov za vyskúšanie stoja tri hybridy: Snowdisc bielej farby, Sunseance F1 žltej farby, vhodný na konzervovanie a Greendisc F1 zelenej farby. 

Z tekvíc je v ponuke Hokkaido orange s plodmi až do 1,5 kg. Taktiež Fictor a Tractor. Veľmi dobrou skladovateľnosťou sa vyznačuje Solor F1. Špecialitou ponuky je Amoro F1, má kríčkovitý vzrast - nasadzuje viac plodov o hmotnosti 1,5 - 2 kg. Keďže ide o veľmi skorú tekvicu, dokáže uniknúť napadnutiu virózami. Nová odroda Rugby F1 - typ mini Hubbard, má podlhovastý tvar plodu. Hybridy Delician F1 a Grey Qween F1 nasadzujú väčšie plody 1,5 až 3 kg, prípadne až 3,5 kg, čo podľa V. Prášila sťažuje ich predajnosť, avšak nemajú konkurenciu v skladovateľnosti. V ponuke sú tiež tzv. halloweenske tekvice, napr. Yellowboys F1,ktorej plody dosahujú hmotnosť 6 - 8 kg. Hybrid Yellowgirls F1  je menšia tekvica s plodmi o hmotnosti 4 - 6 kg, v porovnaní s predchádzajúcim hybridom je skoršia. 

Novinkou v tekvici olejnej je odroda Gurman, poskytuje veľmi dobrú úrodu semien, ktoré sú veľké s pevnou šupou, čo uľahčuje ich vylupovanie. 

V tekvici muškátovej sú v ponuke hybridy Liscia F1 - vytvára väčšie plody o hmotnosti až 2,5 kg a Laura F1 nasadzuje menšie plody cca 1,5 kg. Sortiment dopĺňa výrazne oranžová tekvica Stella F1 s plodmi o hmotnosti cca 1,5 kg. Disponuje rezistenciou k ZMYV (Zucchini Yellow Mosaic Virus - vírus žltej mozaiky cukety) a k PRVS (Papaya ringspot virus). Z kategórie menších tekvíc je Nutria F1 - muškátová tekvica a Baby spaghetti - obe s hmotnosťou plodov do 1 kg. 

Ostatný sortiment

Vodné melóny sú podľa V. Janečka veľmi šťavnaté, chuťovo dobré a pestovateľsky bezproblémové. Z ponuky odporučil dvojicu melónov: Primagold F1 so žltou dužinou a Primaorange F1 s oranžovou dužinou. Nasadzujú plody s hmotnosťou okolo 3 kg.

Spoločnosti SEMO a AGROTRANS sú distribútormi významnej holandskej spoločnosti Pop Vriend, konkrétne v komoditách špenát a fazuľka. V špenáte V. Janeček upozornil na hybrid Sonoma F1, pre ktorý je typický tmavý, oválny hladký list. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou k vybiehaniu do kvetu a rezistenciou proti plesni špenátovej. Vo fazuľke je nová odroda Koala F1 - zelená fazuľka s jemným zeleným strukom s dĺžkou 10 - 12 cm a vysokým úrodovým potenciálom. Má veľmi dobrý zdravotný stav, navyše je odolná voči stresom z prostredia vrátane vysokých a nízkych teplôt. 

Zaujímavým segmentom je šalátová repa. Novinka Scarlet vytvára buľvy s tmavočervenou dužinou, neprerastajú, je výborná na blanžírovanie a vákuové balenie. Veľmi zdravá vňať je vhodná na zväzkovanie. 

V kukurici cukrovej je najžiadanejším hybridom Luminox F1 pre veľmi sladkú chuť zrna. Z jej predností V. Janeček upozornil na extrémnu skorosť a dobrý zdravotný stav. Ramondia F1 je atraktívna pre dvojfarebné zrno (biele, žlté), je z kategórie supersladkých hybridov. 

Záver patril „čerešničke“ ponuky, ktorou je osivo na microgreens (zelené klíčky), napr. slnečnica, kaleráb, pór, reďkev, atď. Ponúkané je v špičkovej kvalite, t. j. dosahuje klíčivosť nad 90 percent. 

VIERA UVÍROVÁ

FOTO – AUTORKA

I.časť článku nájdete na webe rno.sk

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down