06.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia zeleniny si majú z čoho vyberať

Spoločnosť Agrotrans, ktorej hlavným zameraním je predaj osív poľnohospodárskym podnikom, veľkoobchodom, záhradníctvam, ale aj záhradkárom, usporiadala v decembri 2023 v Nových Zámkoch odborný seminár s cieľom predstaviť pozvaným pestovateľom rozsiahly sortiment odrôd zeleniny pre nastávajúcu sezónu. Agrotrans na slovenskom trhu zastupuje významnú českú spoločnosť SEMO, zameranú na šľachtenie a produkciu osív zeleniny.

Za spoločnosť Agrotrans hostí podujatia privítal Ing. Branislav Novák, obchodný zástupca pre Slovenskú republiku. Predstavenia rozsiahleho portfólia odrôd zeleniny sa zhostili Ing. Vladislav Janeček, obchodný manažér pre profitrh a Ing. Václav Prášil, zodpovedný za produkciu osiva – obaja zo spoločnosti SEMO, a. s. Smržice neďaleko Prostějova.

V. Prášil v úvode informoval o spôsoboch úpravy osív, okrem iného systémom SEMO VITAL, ktorý zahŕňa fyzikálnu dezinfekciu osiva, aplikáciu podporných látok pre zlepšenie vzchádzavosti, rastu koreňovej sústavy a adaptácie rastlín v nepriaznivých podmienkach prostredia. Taktiež predklíčenie osiva, týkajúce sa vybraných druhov zeleniny: petržlen, mrkva, zeler, cibuľa a kôpor. Ako aj peletizáciu osiva pri kôpre, šaláte a póre. Do skupiny SEMO patrí šľachtiteľská spoločnosť ZELSEED, ktorá portfólio obohatila o kukuricu cukrovú, zrnovú a silážnu, fazuľku, papriky, rajčiaky a ďalšie druhy zeleniny. 

Cieľom spoločnosti SEMO je vyrábať osivá zeleniny tej najvyššej kvality, k čomu využívajú optický triedič, určený aj na dočistenie osív. Vlastné laboratórium slúži pre kontrolu parametrov osív.

Sortiment uhoriek

Medzi dôležité programy spoločnosti SEMO patria uhorky nakladačky s ucelenou ponukou od partenokarpických odrôd až po tzv. hruboostnaté. Z nich Dafne F1 - hruboostnatá, partenokarpická odroda je vhodná na prerastené a kvasené uhorky. Anya F1 vyniká v dobrej regenerácii, t. j. nasadzuje plody aj v dobe, keď už niektoré odrody končia. Je vhodná pre poľné pestovanie ako aj fóliovníky. Zaujímavosťou je pestovanie zmesí odrôd so zámerom dosiahnuť vyrovnanejší zber, v čom sa Anya F1 veľmi dobre osvedčila. Novinka Artemis F1 je veľmi skorá, hruboostnatá partenokarpická nakladačka, vhodná na zber plodov, tzv. kornišonov (dĺžka 3 až 6 cm). Výborne regeneruje a plody nasadzuje počas celej vegetácie. Prednosťou je aj výborný zdravotný stav, najmä odolnosť proti plesni uhorkovej. Odrody Gracie F1 a Najada F1 sú partenokarpické hrubostenné nakladačky, vhodné i pre zber "baby" uhoriek na čerstvý konzum. Stálicou v ponuke je Charlotte F1 - populárna, veľmi skorá odroda typu multifruit, vytvára dlhé štíhle plody. Jej prednosťou je vysoká odolnosť proti plesni uhorkovej. Plody nasadzuje počas celej vegetácie, je vhodná pre systém pestovania Vertico, pre intenzívnejšie nastavené podmienky pestovania s využitím kvapkovej závlahy. Vysokým úrodovým potenciálom disponuje Harriet F1 - hruboostnatá partenokarpická odroda. Na vyššiu intenzitu pestovania reaguje zvýšenou rodivosťou plodov. 

V kategórii šalátových uhoriek je odroda Markýza F1, ktorej prednosťou je skorosť a vysoká vyrovnanosť plodov dlhých 18 až 22 cm. Je tolerantná k plesni uhorkovej a múčnatke. Veľmi skorá, úrodná odroda Marlen F1 vytvára tmavé neprerastajúce plody s dĺžkou 18 až 20 cm. Disponuje rezistenciou proti vírusovej mozaike uhoriek, k černi a antraknóze uhoriek, má vysokú toleranciu k múčnatke a plesni uhorkovej. Odroda Amanda F1 je geneticky nehorká, plod tmavozelený, dlhý až 28 cm, vhodná je pre pestovanie vo fóliovníkoch, na jesenné pestovanie, aj na pole. Novinka Snack F1 – je veľmi skorá, úrodná odroda, ideálna pre produkciu lahôdkových miniuhoriek s dĺžkou 10 - 12 cm, typ multifruit, t. j. pri rýchlom plynulom zbere dokáže ďalej nasadzovať veľké množstvo plodov. Formule F1 je veľmi skorá hadovka s dĺžkou plodov cez 20 cm, typ multifruit. Skorá odroda Tribute F1 vytvára dlhšie tmavozelené štíhle plody, dobre obrastá aj pri intenzívnom reze. K dispozícii sú tiež tri odrody japonského typu, z nich stredne skorá, nepartenokarpická odroda Avantgarde F1 nasadzuje veľmi dlhé plody s dĺžkou 26 až 28 cm, vhodná na pestovanie vo fóliovníkoch a skleníkoch, v poľných podmienkach na výrobu uhorkových rezov. Novinka Andromeda F1 je geneticky nehorká, má výbornú chuť, plody dlhé cca 30 cm, je navyše partenokarpická. 

Paprika štipľavá - novinky

Sortiment tvoria odrody jemne štipľavé až po silne štipľavé, ktoré doplnili viaceré novinky. Z nich Barkol je mierne štipľavá, v ponuke nahradila odrodu Pálivec. Vhodná i na sterilizáciu. Novinka Somborius F1 - hybridná paprika typu "Somborka", je mierne štipľavá, plody sú smotanovo-biele ihlanovité, zberá sa v technickej zrelosti. Jej podobná je Somborius Max, mierne štipľavá s niečo väčšími plodmi.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down