Komplexná technológia ochrany pšenice a jačmeňa

„Základom správnej fungicídnej ochrany je pravidelné sledovanie porastu s ohľadom na rastovú fázu, druhové spektrum a stupeň rozvoja chorôb v poraste. Ani najkvalitnejší a najúčinnejší fungicíd neprinesie očakávaný efekt, ak nie je použitý vo vhodnom termíne.“

Odznelo na odbornej konferencii spoločnosti BASF v Nitre v súvislosti s riešeniami ochrany obilnín nielen proti chorobám, ale aj proti burinám a škodcom, ktoré predstavila Ing. Jana Žiklová zo spoločnosti BASF.

Efektívne proti burinám

Pre ochranu pšenice proti burinám na jar odporučila Arrat® a Biathlon® 4D. Arrat ako rastový herbicíd veľmi razantne ničí dvojklíčnolistové buriny vrátane trvácich. Aplikuje sa v dávke  200 gramov na hektár od tretieho listu do konca odnožovania. Minuloročná novinka Biathlon® 4D je určená na ničenie dvojklíčnolistových burín vrátane lipkavca a pichliača. „Veľkou výhodou Biathlonu® 4D je široké aplikačné okno, t. j. môže sa použiť od tretieho listu až do vytvorenia zástavového listu v dávke 50 gramov na hektár,“ vyzdvihla prednosti J. Žiklová a ďalej dodala: „Navyše úplne bez problémov účinkuje aj pri nízkych teplotách – už od 3°C.“ Aplikáciu odporúča spolu so zmáčadlom Dash. V prípade výskytu trávovitých burín vrátane metličky, sa môžu oba prípravky – Arrat® aj Biathlon® 4D kombinovať s prípravkom Amiral® – špecialistom na ničenie trávovitých burín v dávke 125 gramov na hektár a to od tretieho listu do vytvorenia druhého kolienka.

Za významný faktor, ktorý najmä v poslednom období zvyšovania intenzity pestovania ovplyvňuje úrodu, považuje J. Žiklová poľahnutie porastu: „Účinným riešením je Medax® Top, po aplikácii ktorého nastáva zhrubnutie, celkové spevnenie stebla a skrátenie rastlín.“ Aplikuje sa v dávke 0,6 – 0,8 litra na hektár od konca odnožovania až po tvorbu zástavového listu. Na urýchlenie účinku odporúča aplikovať spolu so síranom amónnym, a to v rovnakej dávke ako Medax® Top.

Via sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *