Komplexne postavené riešenia

Celoslovenské dni poľa sú najväčšou odbornou poľnohospodárskou výstavou na Slovensku na otvorenej ploche. Jej 13. ročníka, ktorý sa tradične uskutočnil v prvom júnovom týždni - tentoraz na poliach Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou, sa opäť zúčastnila slovenská spoločnosť AM AGRO s variantmi ochrany najdôležitejších poľných plodín – pšenice ozimnej a kukurice.

CDP 2024

"Spoločnosť AM AGRO sa na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov tradične prezentuje efektívnymi, komplexne postavenými riešeniami v ochrane porastov najvýznamnejších poľnohospodárskych plodín, konkrétne v pšenici ozimnej a kukurici,“ uviedol Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM-AGRO v úvode prehliadky pokusu, zameraného na herbicídne a fungicídne riešenia v uvedených plodinách. 

Tri možnosti ochrany pšenice

V prvom z troch predstavených variantov ochrany proti burinám a chorobám v pšenici ozimnej bolo na jeseň vykonané postemergentné ošetrenie s prípravkom Saracen Delta s účinným látkami florasulam a diflufenican. V rámci fungicídnej ochrany boli zrealizované dve aplikácie v T1 a T2 termínoch. Konkrétne bol aplikovaný systémový fungicíd Imperis (pyraclostrobin, fluxapyroxad) s účinnosťou proti septorióze pšenice, hrdzi pšeničnej, múčnatke trávovej a helmintosporióze pšenice. Ošetrenie bolo doplnené o stimulátor Asahi SL na báze aromatických nitrozlúčenín a listové hnojivo Samppi s obsahom mikroelementov od japonskej spoločnosti Asahi. V T2 termíne bol aplikovaný osvedčený fungicíd Baghira (tebuconazole, prothioconazole) - špecialista na fuzariózy klasu. V hodnotení herbicídnej účinnosti aj ochrany proti chorobám ide o účinné ošetrenie. 

V ďalšom variante bol začiatkom novembra aplikovaný herbicíd Agility s obsahom účinných látok chlorotoluron a diflufenican  v kombinácii s prípravkom Savvy (metsulfuron methyl) proti širokému spektru na jeseň sa vyskytujúcich burín. Na jar – v termíne T1 boli aplikované prípravky Imperis spolu s listovým hnojivom Samppi a stimlátorom Asahi SL a v T2 opäť fungicíd Baghira.

Tretí variant bol zameraný na predstavenie účinnosti herbicídneho ošetrenia na jar. Konkrétne 18. marca 2024 bol aplikovaný systémový rastový herbicíd Flame Duo (florasulam, tribenuron) – špecialista na lipkavec obyčajný a dvojklíčnolistové buriny. G. Villár odporúča ošetrenie od rastovej fázy objavenia sa tretej odnože až do štádia vlajkového listu pšenice, z hľadiska burín je ošetrenie najúčinnejšie pri skoršej postemergentnej aplikácii, počas intenzívneho rastu mladých burín v ranných fázach ich vývinu.

Postemergentná ochrana kukurice

„V prípade kukurice máme pre riešenie celého spektra burín k dispozícii portfólio prípravkov zamerané na komplexnú herbicídnu ochranu, či už pred sejbou alebo následne počas vegetácie,“ zhodnotil možnosti spoločnosti G. Villár. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down