17.02.2016 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexné riešenia do novej sezóny

Odborné semináre v roku 2016 v Nitre odštartovala v polovici januára spoločnosť SUMI AGRO, s. r. o. v spolupráci s CHEMAP AGRO, s. r. o. Program odborného seminára bol zameraný, okrem iného, na novinky v portfóliu spoločnosti a odporúčania do pestovania dôležitých poľných plodín v nastupujúcej sezóne.

Nové prípravky pre sezónu 2016

Ing. Zora Ondrejčíková, PhD., vývojová špecialistka pre hodnotenie účinnosti prípravkov, predstavila novinky pre pestovateľskú sezónu 2016: Cyflamid 50 EW, Yamato a Soleil.

Cyflamid 50 EW je „špecialista na múčnatku“. Obsahuje novú účinnú látku cyflufenamid 50 gramov na liter. Je autorizovaný do širokého spektra ozimných a jarných obilnín s preventívnym a kuratívnym účinkom. Cyflamid 50 EW odporúča Z. Ondrejčíková preventívne, alebo na začiatku rozvoja choroby, od začiatku odnožovania do začiatku kvitnutia, dvakrát ročne s aplikačným intervalom 2 – 4 týždne v dávke 0,5 litra na hektár. Môže sa použiť aj proti múčnatke jabloňovej do jabloní a hrušiek v dávke 0,33 litra na hektár s termínom aplikácie tesne pred kvitnutím.

Druhou novinkou je prípravok Yamato - „bojovník“ proti spektru hubových chorôb v rôznych plodinách. Ide o postrekový fungicídny prípravok s preventívnym a kuratívnym účinkom. Yamato s obsahom dvoch účinných látok zo skupiny benzimidazolov a  triazolov, sa vyznačuje dlhodobým reziduálnym účinkom, má pozitívny vplyv na celkový zdravotný stav porastu a úrodu. V repke ozimnej má autorizáciu proti štyrom najzávažnejším chorobám: biela hniloba, fómová hniloba, pleseň sivá a čerň repková. Odporúčaná dávka je 1,5 – 1,75 litra na hektár. „Účinnosť prípravku bola preukázaná v registračných pokusoch  uskutočnených na Slovensku a v Českej republike a dosiahla v priemere viac ako 85 percent, čo je výborný výsledok,“ hodnotila Z. Ondrejčíková. Navyše prípravok Yamato pomohol k zvýšeniu úrody o 15 – 17 percent. Termín ošetrenia repky je vo fáze kvetných pupeňov až do obdobia, keď 70 percent šešulí dosiahne konečnú veľkosť, s frekvenciou aplikácie jedenkrát za vegetáciu. Ďalšou plodinou s registráciou Yamato je repa cukrová a to proti cerkosporióze a ramuláriovej škvrnitosti repy. „Prípravok Yamato je možné použiť do pšenice ozimnej aj jarnej v dávke 1,5 – 1,75 litra na hektár proti širokému spektru listových a klasových chorôb. Taktiež sa môže aplikovať aj do jačmeňa jarného, jačmeňa ozimného a raže. Deklarované výsledky pokusov v pšenici ozimnej preukázali až 90 percentnú účinnosť prípravku Yamato.“

Soleil pre účinnú ochranu pšenice

„Ide o nový fungicíd do obilnín s dvomi účinnými látkami bromukonazol a tebuconazol, určený na ochranu listov a klasov predovšetkým pšenice ozimnej,“ predstavila produkt G. Bezděková. Soleil je účinný proti septoriózam, hrdzi plevovej, múčnatke trávovej a je špecialistom na fuzáriózy. G. Bezděková odporúča aplikovať 1,2 litra na hektár proti fuzariózam vo fáze BBCH 65 – 69. Z výsledkov laboratórnych pokusov vyplynulo, že bromukonazol má zotrvačné dlhodobé pôsobenie v listoch pšenice a nedegraduje, navyše má schopnosť migrácie. Synergický účinok oboch účinných látok preukázateľne chráni rastliny a aj nové prírastky na listoch pred napadnutím chorobami. Účinnosť prípravku v pokusoch sa pohybovala podľa percenta napadnutia porastu patogénom od 84 do 97 percent. V prípade pokusov s fuzariózami v rámci dvojročného pokusu bola účinnosť prípravku Soleil viac ako 90 percent a taktiež s významným znížením úrovne mykotoxínov v zrne.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down