30.07.2020 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexné riešenia s dôrazom na ekonomiku pestovania

K tradičným účastníkom Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou patrí spoločnosť AM-AGRO, ktorá v rámci svojej expozície predstavila varianty ochrany najdôležitejších poľných plodín – pšenice ozimnej, kukurice a cukrovej repy.

„Napriek pandemickej situácii, spoločnosť AM-AGRO sa rovnako ako po iné roky na výstavisku CDP prezentuje efektívnymi, komplexne postavenými riešeniami v ochrane porastov najvýznamnejších poľnohospodárskych plodín, konkrétne v pšenici ozimnej, kukurici a cukrovej repe“ uviedol Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti

AM-AGRO, ktorý predstavil jednotlivé varianty ochrany s nastavením podľa požiadavky konkrétneho porastu.

Komplexná ochrana pšenice

V ozimnej pšenici predstavili tri účinné varianty ochrany založené na kľúčových prípravkoch spoločnosti. V prvom z nich bola na jeseň vykonaná herbicídna ochrana aplikáciou prípravkov Agility (chlorotoluron, diflufenican) s účinnosťou proti metličke obyčajnej a dvojklíčnolistovým burinám a Pendicol 33 EC (pendhimetalin) proti jednoročným trávam a jednoročným dvojklíčnolistovým burinám. Vo fáze plného odnožovania na jeseň bol aplikovaný meďnatý fungicíd Cupromix spolu s podporným prípravkom pre zakoreňovanie Rooter. Na jar bol porast pšenice ošetrený s regulátorom rastu Amcel (chlormequat chlorid) s cieľom skrátenia a spevnenia stebla a podpory rastu koreňového systému. Následne boli aplikované dve fungicídne ošetrenia, najprv prípravkom AM Extra Plus (azoxystrobin, cyproconazole), a v závere - v čase kvitnutia proti chorobám klasu fungicíd Starpro 430 SC (tebuconazole). Porovnateľná technológia ošetrenia bola uplatnená aj v druhom variante, avšak s tým rozdielom, že na jeseň nebol vykonaný zásah proti burinám. Herbicídy Savvy, Assynt a Minstrel boli aplikované až na jar, podľa G. Villára ide o trojkombináciu účinných látok, ktorá efektívne rieši najširšie spektrum širokolistových burín v obilninách. Podobne, v treťom variante bolo herbicídne ošetrenie vykonané na jar uvedenou trojkombináciou prípravkov, za ktorým nasledovalo ošetrenie regulátorom rastu Amcel. V prípade ochrany proti chorobám - už na jeseň bol aplikovaný prípravok Starpro 430 SC, ktorý bol aplikovaný aj počas kvitnutia proti chorobám klasu. Navyše, pre výskyt ovsa hluchého a trávovitých druhov burín, bol v lokalite pokusu aplikovaný postemergentný selektívny graminicíd Herbos 110 EC (fenoxaprop-P). Podľa G. Villára sú uvedené varianty ochrany pšenice nielen efektívne z hľadiska riešenia konkrétnych problémov, ale majú prínos aj pre ekonomiku pestovateľov.

Ako proti burinám v cukrovej repe

Spoločnosť AM-AGRO je od svojho založenia pred 14 rokmi známa práve tým, že bola od začiatku zameraná na odborné poradenstvo pre cukrovú repu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down