18.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexné riešenia v ochrane kukurice

dvojklíčnolistových burín ako sú mrlíky, lobody, láskavce a samozrejme teplomilné druhy burín v južnejších oblastiach Slovenska – hlavne durman a podslnečník. Taktiež jednoklíčnolistové druhy burín, najmä ježatku, moháre a prosá.“

Uviedol Ing. Juraj Lipták zo spoločnosti Corteva Agriscience počas odbornej konferencie spoločnosti Pioneer v Nitre.

Ako prvé predstavil produkty spoločnosti pre preemergentné, skoro postemergentné a postemergentné ošetrenie kukurice, pričom odporúča uprednostňovať prípravky, ktoré sú flexibilné, t. j. umožňujú reagovať na konkrétne podmienky ročníka.

Optimálnym riešením proti burinám v kukurici sú prípravky: Balaton Plus (pethoxamid, terbutylazine) s aplikáciou ako preemergentne, tak skoro postemergentne, Story (florasulam, mesothrione) s možnosťou aplikácie vo všetkých troch termínoch a graminicídne prípravky Equip Ultra a Samson extra 6 OD - určené na postemergentné použitie.

V prípade vlhkej jari odporučil preemergentne aplikovať Balaton Plus v dávke 4 litre na hektár, ktorý je účinným riešením proti trávovitým burinám, jednoročným dvojklíčnolistovým burinám vrátane problematických druhov, ako je napr. podslnečník Theofrastov, durman, pohánkovec, atď. Nepôsobí na výmrv slnečnice, ktorý je možné účinne vyriešiť po vzídení aplikáciou prípravku Story.

V prípade sucha na jar, J. Lipták odporúča nechať kukuricu vzísť vrátane burín a až potom aplikovať Balaton Plus spolu so Story. Oba prípravky celkovo obsahujú štyri účinné látky, z nich dve s reziduálnym pôsobením - terbuthylazine a pethoxamid, ktoré sa postarajú aj o skoro vzídené buriny. Mesotrione a florasulam dopĺňajú účinok proti dvojklíčnolistovým burinám vrátane prerastených.  Výsledkom tohto ošetrenia sú zlikvidované láskavce, mrlíky, taktiež ježatka kuria noha - do maximálne jej troch listov. V prípade vyššieho výskytu mrlíkov (najmä ak je suché počasie), je potrebné pridať zmáčadlo Šaman v dávke 0,2 litra na hektár. Story v dávke 0,3 litra na hektár v kombinácii s Equipom Ultra v dávke 1,5 litra na hektár sú účinné proti trávovitým burinám vrátane pýru plazivého. Ak sú prítomné len dvojklíčnolistové buriny, postačí aplikovať len samotné Story (0,3 litra na hektár). Ak sa tam nachádza aj pichliač, tento je možné zničiť aplikáciou Mustangu 0,6 až 0,8 litra na hektár. Samson extra 6 OD s osvedčenou účinnou látkou nicosulfuron proti jednoklíčnolistovým burinám v kombinácii s prípravkom Story komplexne reguluje buriny v kukurici.

V rámci opravného riešenia v prípade výskytu pichliača roľného je ideálna Galera v dávke 0,4 litra na hektár.

Klasickým škodcom kukurice je vijačka kukuričná. Účinným riešením je aplikácia insekticídu Integro v dávke 0,6 až 0,8 litra na hektár, ktorý sa musí aplikovať vo fáze liahnutia húseníc vijačky (okolo 10. júla). Zabraňuje syntéze chitínu, takže po zvlečení húsenice - táto nie je schopná vytvoriť si novú pokožku. Výhodou prípravku Integro je aj to, že v poraste neničí užitočný hmyz ako sú napr. zlatoočky, lienky a pod.

VIERA UVÍROVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down