15.08.2018 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexné riešenie klasových chorôb

Ponúkame flexibilného špecialistu, ktorý má pod kontrolou pšenicu a repku. Je dobre stavaný, pretože je dvojzložkový. Má špeciálne videnie na vyhľadanie klasových chorôb. Nie nadarmo sa mu hovorí „víťaz na dvoch frontoch“.

Reč je o fungicíde Magnello. Obsahuje dve účinné látky difenoconazole a tebuconazole, ktoré patria do skupiny triazolov. Zastavujú vývoj húb inhibíciou ergosterolu v bunkových membránach. Účinné látky pracujú systémovo a do rastliny sa dostávajú rýchlo a jednoducho, čo aj v prípade nečakaných  dažďov zabezpečí dobrú účinnosť a dlhotrvajúci efekt. V rastline sa šíria veľmi rýchlo smerom k novým pletivám a keďže sa vzájomne dopĺňajú, pôsobia preventívne, kuratívne a zároveň aj eradikatívne.

Klasové choroby dokážu výrazne znížiť úrodu a jej kvalitu. Z profitu pestovania pšenice ukrajujú naozaj veľký kus. Znížením fotosyntetickej plochy ako aj produkciou metabolitov podstatne zasahujú do ekonomiky pestovania. Ak sa k tomu pridá extrémny rok s častými prehánkami, prípadne inými problémami pri žatve, môžu fuzariózy, septórie, ale aj černe výrazne skresať zisk z pestovania.

 

Magnello svojou rozsiahlou registráciou kontroluje v aplikačnom okne T3 klasové choroby a  postará sa o dobrý zdravotný stav porastu. Septoriózam, fuzariózam a hrdziam nedá šancu na rozvoj. Vo fáze T3+ je Magnello so svojou cielenou aplikáciou voči klasovým fuzariózam právom nominovaný za špecialistu. Vo fáze od začiatku metania (BBCH 51) do konca kvitnutia (BBCH 69) dobre kontroluje choroby klasov a zároveň má dobrý vplyv na navýšenie úrody.

Okrem obilnín je prípravok vhodný i do repky ozimnej a jarnej. Jeho vynikajúci morforegulačný účinok je už u hospodárov dobre známy. Aplikácia na jeseň alebo na jar má pozitívny vplyv na HTZ a úrodu.

 

 

Čo Magnello rieši? 

Spomenieme najvýraznejšie choroby klasov, ktorými sú fuzariózy a septoriózy.

Fuzarióza klasov napáda klasy najmä citlivých odrôd a pri daždivom a hmlistom počasí vo fáze kvitnutia obilnín. Zhruba 10-14 dní po kvitnutí sa na napadnutých klasoch objaví vybielenie časti alebo celého klasu s tvorbou ružových povlakov (fruktifikácia huby) najmä na klasovom vretene. Škodlivosť spočíva v hluchosti klasov, čo môže mať priame následky v znížení úrody a nepriame v podobe tvorby nebezpečných mykotoxínov. Fuzarióza klasov sa vyskytuje skôr lokálne a vo vyšších a vlhších polohách, no v niektorých prípadoch môže byť i celoplošná.

Infekcii listov septoriózou plevovou predchádza napadnutie klasov, ktoré však býva menej frekventované. Na klasoch sa tvoria čokoládovo hnedé škvrny, na ktorých sa pri vhodných podmienkach vytvárajú drobné čierne bodky – pyknidy patogéna. K napadnutiu klasov dochádza opäť väčšinou na citlivých odrodách a pri daždivom počasí v čase kvitnutia a vo fáze tvorby zrna. Infekcia môže prechádzať na zrno a je prenosná osivom.

 

Tank-mix kombinácie

Magnello možno kombinovať v tank-mixe predovšetkým s prípravkami na báze strobilurínov. Má výbornú odolnosť voči zmytiu dažďovými zrážkami, dokonca už po jednej hodine od aplikácie.

 

Plodina Škodlivý činiteľ Aplikačná dávka prípravku (l/ha) Dávka aplikačnej kvapaliny (l/ha) Ochranná doba (dni)
pšenica ozimná, pšenica jarná fuzariózy, helmintosporióza pšenice, septoriózy, hrdze 1,0 100 - 400 AT
pšenica tvrdá ozimná, pšenica tvrdá jarná fuzariózy, helmintosporióza pšenice, septoriózy, hrdze 1,0 100 - 400 AT
raž ozimná, raž jarná fuzariózy, septoriózy, hrdze 1,0 100 - 400 AT
tritikale fuzariózy, septoriózy, hrdze 1,0 100 - 400 AT
repka ozimná,

repka jarná

fómová hniloba, morforegulácia rastu 0,8 100 - 400 AT

 

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down