Komplexné technológie ochrany kukurice

Deň poľa OptiTech v Rimavskej Sobote sa okrem iného zaoberal ochranou kukurice proti škodcom a burinám. Faktom je, že riešenie burinných spoločenstiev v kukurici je kľúčovým pre dosahovanie maximálnych úrod a ekonomickej efektívnosti jej pestovania.

Kristína Šido, regionálna zástupkyňa spoločnosti Syngenta, v pokuse predstavila  varianty ochrany kukurice proti burinám a škodcom. 

V boji proti škodcom je naďalej k dispozícii účinná látka tefluthrin, obsiahnutá v granulovanom insekticíde Force® 1,5 G určenom pre pôdnu aplikáciu proti kukuričiarovi koreňovému a drôtovcom v kukurici a v cukrovej kukurici. Účinná látka tefluthrin je v pôde veľmi stabilná, mení sa z pevného na plynné skupenstvo a na škodcov tak okrem účinku na dýchací systém pôsobí aj repelentne, zároveň tiež rýchlo a razantne. Ako vysvetlila zástupkyňa spoločnosti, po aplikácii sa v okolí zrna, resp. koreňov klíčiacej rastliny vytvorí plynný štít z tefluthrinu, ktorý ju chráni pred pôdnymi škodcami. Force® 1,5 G sa aplikuje do riadkov pri sejbe kukurice. V dávke 12 kg na hektár zabezpečí dostatočnú ochranu proti drôtovcom, a proti larvám kukuričiara koreňového je potrebná vyššia dávka 12 až 15 kg na hektár.

Ochranu kukurice v skorých rastových štádiách v minulom roku posilnil granulovaný insekticíd Force® Evo, ktorý stimuluje proces klíčenia a podporuje celkovú odolnosť rastlín. „Force® Evo je špecialistom na drôtovce v kukurici a hlavne v zemiakoch. Ide o novú technológiu účinnej látky tefluthrin s dlhodobým pôsobením proti drôtovcom. Umožňuje nielen regulovať pôdnych škodcov, ale aj lokálne dávkovať hnojivo a stopové prvky pre klíčenie rastlín a rozvoj ich koreňovej sústavy a celkovej dobrej vitality rastliny,“ objasnila účinnosť prípravku K. Šido. Force® Evo je obohatený o dusík a fosfor v optimálnom pomere, rovnako aj o stopové prvky - mangán a zinok – prospešné pre klíčiace a vzchádzajúce rastliny s výrazným stimulačným efektom. Účinná látka tefluthrin sa spolu s prvkami naviaže na koreňový systém rastliny, vytvára tak štít proti drôtovcom a zároveň ideálne prostredie pre prijímanie živín rastlinou. V zemiakoch a kukurici sa Force® Evo aplikuje v dávke 16 až 20 kg na hektár, pričom vyššia dávka je určená pre potlačenie kukuričiara koreňového. 

Razantne proti burinám v kukurici

Hybridy kukurice v pokuse boli v prvom variante preemergentne ošetrené prípravkom Gardoprim® Gold Plus 500 SC (S-metolachlor, terbuthylazine) v dávke 4 litre na hektár, ktorý ako čisto pôdny prípravok najspoľahlivejšie účinkuje pri dostatočnej pôdnej vlhkosti. Aplikuje sa do dvoch listov kukurice v čase vzchádzania trávovitých burín. V kukurici sa môže aplikovať iba raz za tri roky na danej parcele. 

Postemergentne bol aplikovaný balíček Casper® Milagro® 4SC Pack. Casper 55® WG (v dávke 0,3 kg na hektár) obsahuje dve účinné látky prosulfuron a dicamba, ktoré veľmi dobre likvidujú i trváce buriny s rýchlym nástupom účinnosti do dvoch dní po aplikácii. Milagro® 4 SC (v dávke 1,5 litra na hektár) s účinnou látkou nicosulfuron spoľahlivo likviduje pýr, prosá, moháre a ďalšie trávy.  

V druhom predstavenom variante bol preemergentne aplikovaný Gardoprim® Gold Plus 500 SC a postemergentne širokospektrálny Elumis® (mesotrione, nicosufuron) v dávke jeden liter na hektár. Ako uviedla K. Šido má široké aplikačné okno až do deviateho listu kukurice, pôsobí cez pôdu a listy burín. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down