10.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexné technológie pre ochranu kukurice

Deň poľa OptiTech v Hornej Strede sa okrem iného zaoberal ochranou kukurice proti burinám. Faktom je, že riešenie burinných spoločenstiev v kukurici je kľúčovým pre dosahovanie maximálnych úrod a ekonomickej efektívnosti jej pestovania.

Ing. Matej Šoka, plodinový špecialista spoločnosti Syngenta, v pokuse predstavil päť variantov ochrany kukurice proti burinám. Pri otázke kedy aplikovať herbicídy zdôraznil, že pre kukuricu je veľmi dôležité včasné odstránenie konkurencie burín, a zároveň čo najmenšia fytotoxicita používaných prípravkov: „Sú to kľúčové požiadavky na moderné herbicídy, ktorých správne a včasné použitie má dosah na zdravotný stav a úrodu kukurice.“

Razantne proti burinám v kukurici

Hybridy kukurice v pokuse boli v prvom variante preemergentne ošetrené prípravkom Gardoprim® Gold Plus 500 SC (S-metolachlor, terbuthylazine) v dávke 4 litre na hektár, ktorý ako čisto pôdny prípravok najspoľahlivejšie účinkuje pri dostatočnej pôdnej vlhkosti. Postemergentne bol aplikovaný širokospektrálny Elumis® (mesotrione, nicosufuron) v dávke 1 liter na hektár. Podľa M. Šoku bola táto kombinácia prípravkov vzhľadom na podmienky aktuálnej sezóny najefektívnejšia.

V ďalšom variante bol aplikovaný balíček prípravkov Lumax® Fix-Pro® Pack (v dávke 3,5 litra plus 0,2 litra na hektár). Ako uviedol M. Šoka ide o overenú kombináciu troch účinných látok - mesotrione, terbuthylazine a S-metolachlor  s možnosťou aplikácie preemergentne a skoro postemergentne. Všetky tri účinné látky podržia pôdnu reziduálnu účinnosť proti trávam aj dvojklíčnolistovým burinám, pričom mesotrione dokáže účinne zlikvidovať ježatku do jej 2 až 3 listov.

Tretí variant bol zameraný na postemergentné riešenie burín aplikáciou balíčka prípravkov Casper® Milagro® 4SC Pack – v tomto roku najviac používaným pestovateľmi. Casper 55® WG (v dávke 0,3 kg na hektár) obsahuje dve účinné látky prosulfuron a dicamba, ktoré veľmi dobre likvidujú i trváce buriny s rýchlym nástupom účinnosti do 2 dní po aplikácii. Milagro® 4 SC (v dávke 1,5 litra na hektár) s účinnou látkou nicosulfuron spoľahlivo likviduje pýr, prosá, moháre a ďalšie trávy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down