06.03.2020 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexné technológie pre ošetrenie repky ozimnej

„Vzchádzanie burín a repky je rozdielne. Buriny majú väčšiu energiu klíčenia a rýchlejší počiatočný rast v porovnaní s repkou. Zaburinenosť ovplyvňujú pôdne podmienky - sucho, resp. vlhko, uplatňovanie minimalizačných technológií, čo burinám vyhovuje.“

Uviedol Ing. Tomáš Vereš, PhD., spoločnosť Dow AgroSciences, počas odborného sympózia v polovici januára v Nitre.

Ozimnú repku zaburiňujú jednoklíčnolistové buriny: pýr plazivý, výmrvy pšenice a jačmeňa, buriny tzv. spodného poschodia: hluchavky, veroniky, hviezdica prostredná a fialky. Veľkým problémom sú buriny z čeľade kapustovité - peniažtek, kapsička, úhorník, ďalej rumančeky, parumanček, mrlíky, láskavce a lobody. Z trvácich burín je to najmä pichliač roľný a buriny vyselektované častým pestovaním ozimnej repky na tej iste parcele, ako sú pakosty, zemedym lekársky, úhorník liečivý a invázne druhy burín, napr. konopnica.

Z preemergentne aplikovaných herbicídov odporučil Autor (metazachlor) a Cirrus CS (clomazone). V skoro postemergentnom ošetrení sa presadil prípravok Metazamix s účinnými látkami metazachlor (pôsobí cez pôdu) a aminopyralid a picloram (rastové účinné látky). Podľa T. Vereša prednosťou tohto prípravku je jeho použitie ako preemergentne tak postemergentne, t. j. je prijímaný listami aj koreňmi burín a vďaka metazachloru vykazuje vysokú účinnosť na veroniky, hluchavky a hviezdicu prostrednú. Naopak na fialky, mrlíky, kapustovité buriny, zemedym, nevädzu je vhodné ošetrenie až po ich vzídení. Na rumančeky pôsobia dve účinné látky prípravku, preto môžeme očakávať veľmi dobrú účinnosť v oboch termínoch ošetrenia. V prípade preemergentnej aplikácie Metazamix (1,2 litra na hektár) je vhodné kombinovať s prípravkom Cirrus CS (0,2 litra na hektár) - účinne zlikviduje rumančeky a rumany, spoľahlivo odstráni kapustovité buriny, hviezdicu a hluchavky, taktiež mrlíky a lobody. Pokiaľ buriny prerastú, napr. rumančekovité, mrlíky, láskavce a lobody, môže sa postemergentne aplikovať herbicíd Galera Jeseň (clopyralid, picloram, aminopyralid) v dávke 0,3 litra na hektár.

Inovatívnym prípravkom na jesennú postemergentnú aplikáciu proti burinám v repke je Belkar, vďaka novej účinnej látke halauxifen-methyl. Prednosťou je široký aplikačný termín, pričom jeho účinnosť oveľa menej ovplyvňuje teplota prostredia v porovnaní s Galerou Jeseň. Prínosom je aj spektrum pôsobenia, najmä vo vyššej účinnosti proti lipkavcu obyčajnému, mrlíkom a lobodám. Nadštandardnú účinnosť vykazuje aj proti pakostom a zemedymu. Výrazne eleminuje mak vlčí, problematické kapustovité buriny ako sú úhorník, peniažtek a ďalšie. Odporúčaná dávka je 0,25 litra na hektár.

Nové riešenia v ochrane repky proti burinám

T. Vereš predstavil zaujímavé možnosti kombinácií prípravkov v regulácii burín. Prvý TM predstavuje preemergentná aplikácia prípravkov Metazamix a Cirrus CS, ktorá výborne reguluje buriny ako lipkavec obyčajný či kapustovité buriny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down