05.05.2020 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexne v ochrane obilnín

„Proti burinám by sme obilniny v súčasných agro-klimatických podmienkach mali ošetrovať už na jeseň, t. j. treba zasiahnuť už v skorých rastových štádiách burín," uviedol Ing. Pavol Svoren zo spoločnosti AM AGRO, „pokiaľ zvolíte jarné ošetrovanie, je nutné si vyberať komplexnejšie pôsobiace prípravky.“

Portfólio spoločnosti rozšíril herbicíd Flame Duo s účinnosťou proti burinám, ktoré vzchádzajú na jar. Pôsobí kontaktne cez listy, čiastočne aj cez koreňový systém. Obsahuje dve účinné látky: florasulam - špecialista na lipkavec a tribenuron-methyl  - účinne likviduje dvojklíčnolistové druhy burín. Registrovaný je do pšenice a jačmeňa v dávke 60 gramov na hektár. P. Svoren zdôraznil, že herbicídy aplikované na jar by mali byť použité do rastovej fázy BBCH 31.

Pre komplexné ošetrenie obilnín proti chorobám P. Svoren odporúča AM Extra (azoxystrobin, cyproconazole) v dávke 0,5 litra na hektár a Cloril (chlorothalonil) v dávke jeden liter na hektár. Uvedené prípravky je možné aplikovať v kombinácii aj sólo, optimálne vo fáze T1. Listové škvrnitosti, najmä septoriózy účinne rieši kombinácia prípravkov Cloril  v dávke jeden liter na hektár a Starpro 430 SC (tebuconazole 430 g/l) ako špecialista na hrdze a fuzariózy v dávke 0,4 litra na hektár.

Minuloročná novinka Duett Ultra je komplexný, dvojzložkový (epoxiconazole, thiophanate-methyl) systémovo a kontaktne pôsobiaci fungicíd s účinnosťou proti múčnatke a celému spektru listových škvrnitostí, ale aj klasových chorôb ako sú černe a fuzariózy. Prijímaný je nadzemnými časťami rastlín a rozvádzaný po celej rastline. Vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym pôsobením proti patogénom v obilninách. Výhodou z hľadiska použitia pre pestovateľa je široké aplikačné okno.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down