30.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexne v ochrane obilnín

"V obilninách máme tri základné skupiny problémov, ktoré pestovateľ musí vyriešiť. Prvým je skorý výskyt chorôb - v prípade pšenice na začiatku steblovania, kedy sa objavujú najmä choroby päty stebla, múčnatka a helmintosporióza. Druhým problémom, ktorý je zásadný v ochrane obilnín - je ochrana zástavového listu a taktiež klasu. Tretím je ošetrenie proti fuzariózam, ktoré sa realizuje počas kvitnutia, pričom ošetrovací zásah musí byť dobre načasovaný."

Uviedol Ing. Petr Ort zo spoločnosti Bayer, Česká republika, počas odbornej konferencie spoločnosti v Nitre, zároveň predstavil nový širokospektrálny fungicíd Input pre dlhodobú ochranu stebiel a listov obilnín. Ako uviedol P. Ort, Input je flexibilne použiteľný ako v termíne aplikácie tak v dávke. Najväčšie uplatnenie nachádza pri skorých aplikačných termínoch proti chorobám päty stebla a primárnym infekciám na listoch. Disponuje výbornou kuratívnou, ale aj eradikatívnou účinnosťou hlavne proti múčnatke trávovej.

Obsahuje dve účinné látky - spiroxamine a prothioconazole s odlišným mechanizmom účinku, ktoré sa v účinnosti vzájomne dopĺňajú. Výnimočnosť účinnej látky spiroxamine je v eradikatívnej účinnosti proti múčnatke trávovej, ktorú zvláda aj kuratívne. Zintenzívňuje a zvyšuje priechodnosť ostatných účinných látok do rastliny. V prípade prothioconazole, ide o systémovo pôsobiacu účinnú látku s dlhou dobou pôsobenia. P. Ort vyzdvihol jej veľmi dobrú účinnosť proti chorobám stebiel a listov, napr. septoriózam, hnedej škvrnitosti jačmeňa, rhynchospóriovej škvrnitosti, taktiež proti fuzariózam a steblolamu, čo je vzhľadom na účinnú látku zo skupiny azolov mimoriadne. P. Ort odporúča aplikáciu hneď po objavení sa infekcie a vyhnúť sa tak akýmkoľvek stratám.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down