17.09.2018 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexne v ochrane porastov kukurice

„Každým rokom je teplejšie, počas vegetácie sú nerovnomerne rozložené zrážky, ktoré sú často búrkového charakteru. S nadpriemerne vysokými teplotami prostredia je spojený intenzívnejší výpar vody z pôdy dôsledkom čoho je pôda suchšia. Preto najmä jarné plodiny vrátane kukurice potrebujú efektívne využiť vlahu po zime. V tomto kontexte si treba uvedomiť, že práve buriny odoberajú značné množstvo vody, preto včasná aplikácia herbicídov má opodstatnený vplyv na porasty kukurice.“

Aj takéto myšlienky zazneli počas Dňa poľa OptiTech v Hornej Strede v súvislosti s efektívnym ošetrovaním poľných plodín.

Vo variante s postemergentným riešením vo fáze 4 až 5 listu kukurice, predstavil RNDr. Ondřej Skala zo spoločnosti Syngenta najpoužívanejšie riešenie ochrany proti burinám v praxi, založené na prípravkoch Casper® 55 WG a Milagro® 4 SC. Casper® 55 WG obsahuje dve účinné látky prosulfuron a dicamba, ktoré veľmi dobre likvidujú i trváce buriny s rýchlym nástupom účinnosti do 2 dní po aplikácii. Milagro® 4 SC spoľahlivo likviduje pýr, prosá, moháre a ďalšie trávy.

V druhom variante boli aplikované herbicídy Callisto® 100 SC a Milagro® 4 SC - overená kombinácia proti dvojklíčnolistovým burinám a trávam. “V tomto roku bol veľký problém s mrlíkmi (majú silnejšiu voskovú vrstvu na listoch) pre chladnejší a suchší  nástup jari. Preto prípravok Callisto® 100 SC s najmodernejšími listovými zmáčadlami účinne pôsobil proti takýmto druhom burín ako sú práve mrlíky,“ uviedol k ošetreniu O. Skala.

Elumis® je rovnaká kombinácia účinných látek ako balíček Callisto® 100 SC s Milagrom® 4 SC s tým rozdielom, že v Elumise® je o niečo viac mesotrionu, zároveň ide o najpokrokovejšiu OD formuláciu. Môže sa aplikovať do 8 listu kukurice.

V ďalšom variante bol aplikovaný prípravok Lumax® 537,5 SE s tromi účinnými látkami - mesotrione, terbuthylazine a S-metolachlor. Môže sa aplikovať preemergentne aj skoro postemergentne. Účinná látka mesotrione dokáže likvidovať ježatku do 2 - 3 listov. Všetky tri účinné látky podržia pôdnu reziduálnu účinnosť proti trávam aj dvojklíčnolistovým burinám. Ide o komplexné a dlhodobé riešenie burín v kukurici.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down