28.04.2020 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexne v ochrane viniča

„Výsledkom celoročnej starostlivosti o vinicu je kvalitná a zdravá úroda. Cieľavedomými a usmernenými zásahmi v rámci ochrany je možné udržať negatívne činitele pod prahom ekonomickej škodlivosti.“

Uviedol Ing. Tibor Koščo MBA, zo spoločnosti Syngenta počas odborného vinohradníckeho semináru v Oponiciach.

Regulácia burín vo vinohradoch je založená na herbicíde Touchdown System4 (glyphosate). V dávke 2 až 3 litre na hektár výborne ničí také buriny ako pýr, pichliač, pupenec, mlieče, atď.

Proti akarinóze a erinóze na viniči spôsobované roztočmi, zástupca spoločnosti odporučil kontaktne pôsobiaci Thiovit Jet (80 percent síry) v koncentrácii 1,5 - 2 percentá s aplikáciou v predjarnom a jarnom období. Je účinný aj proti múčnatke viničovej v koncentrácii 0,4 - 0,6 percenta s termínom ošetrenia pred kvitnutím viniča.

Proti peronspóre viniča

Z osvedčených prípravkov T. Koščo odporučil Ridomil Gold Plus - kombináciu systémovo pôsobiacej účinnej látky metalaxyl a kontaktne pôsobiaceho mancozebu, čoho výsledkom je obojstranná ochrana listov proti peronospóre viniča. Aplikuje sa v dávke 2,5 kg na hektár, v rámci IP maximálne dvakrát za sezónu. Druhým prípravkom v ponuke je Pergado F s účinnými látkami nandipropamid a folpet. Aplikuje sa v dávke 2,5 kg na hektár v rastovej fáze BBCH 73, t. j. bobule sú vo veľkosti brokov až do fázy BBCH 75 - bobule sú vo veľkosti hrachu (koniec júna až do polovice júla). V prípade tohto prípravku T. Koščo vyzdvihol veľmi dobrý preventívny a kuratívny účinok, spoľahlivo inhibuje klíčenie spór a má veľmi dobrú odolnosť proti zmytiu dažďom. Ochranná doba je 35 dní. Je taktiež zaradený do systému IP, maximálne sa môže použiť štyrikrát za sezónu. Pri silnom infekčnom tlaku sa po sebe odporúča aplikovať s odstupom 8 až 14 dní.

Ťažiskový prípravok proti peronosóre Ampexio sa vyznačuje dlhodobým účinkom na listoch aj hrozne. Obsahuje mandipropamid, ktorý má preventívny a čiastočne kuratívny účinok, pôsobí translaminárne a má odolnosť proti zmytiu dažďom až do 60 milimetrov. Doplňujúcou látkou v prípravku je zoxamid s preventívnym účinkom založeným na zamedzení delenia jadier buniek patogéna, čím zastavuje jeho rast a uchytenie v hostiteľskej rastline. Odporúčanú dávku v 0,17 až 0,5 kg na hektár je vhodné aplikovať v období, keď sú bobule viniča vo veľkosti brokov, t. j. koncom júna,  až do polovice júla (BBCH 75). Maximálny počet aplikácií je trikrát za rok. Ochranná doba je 21 dní, odporúčaný interval medzi postrekmi je osem dní. Môže sa aplikovať s Ridomil Gold Plus alebo Dynali, čo je kombinácia proti múčnatke a peronspóre.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down