24.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexný systém ochrany viniča pre rok 2023

Portfólio spoločnosti Bayer, určené do vinohradov, zahŕňa 12 prípravkov obsahujúcich účinné látky z rôznych chemických skupín.

Ing. Petr Příkazský, zástupca spoločnosti Bayer, predstavil plán komplexnej ochrany viniča, ktorého základom je uplatňovanie integrovanej ochrany a dodržiavanie antirezistentnej stratégie. Portfólio prípravkov doplnil systémový fungicíd Pronto®, registrovaný na ochranu viniča proti múčnatke.

„Pronto® obsahuje účinnú látku spiroxamine v novej CS formulácii (suspenzné kapsule), vďaka ktorej sa prípravok rýchlejšie a dokonalejšie rozpúšťa vo vode,“ uviedol P. Příkazský, pričom zdôraznil, že povrch listov viniča, ako aj bobúľ hrozna je lepšie pokrytý, zároveň účinná látka oveľa razantnejšie preniká do rastliny v porovnaní s EC formuláciou v pôvodnom prípravku Prosper® Tec. Plusom navyše je aj vyššia odolnosť proti zmytiu dažďom. Odporúčaná je preventívna aplikácia, do začiatku kvitnutia v dávke 0,5 litra na hektár, neskôr v dávke 1 liter na hektár. Aplikačný interval je 10 až 14 dní na hektár, v prípade kuratívneho alebo eradikatívneho účinku je potrebné skrátiť interval na 5 až 7 dní. P. Příkazský odporúča kombinovať s dlhodobo preventívne pôsobiacim prípravkom Zato® 50 WG: „Zabezpečíme tak dlhšiu reziduálnu účinnosť a súčasne silný kuratívno - eradikatívny efekt.“

Rad Luna®

Úspešný produktový rad Luna® pred dvomi sezónami doplnil fungicíd Luna® Max s dvomi systémovo pôsobiacimi účinnými látkami fluopyram a spiroxamine (75 + 200 g/l) z odlišných chemických skupín s registráciou proti múčnatke viniča, vo formulácii SE - suspenzná emulzia. Vyznačuje sa rýchlym nástupom účinku a dlhšou dobou preventívneho pôsobenia. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down