27.04.2021 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komplexný systém ochrany viniča

Spoločnosť Bayer v rámci on-line konferencie predstavila ucelenú technológiu ochrany viniča proti chorobám postavenú na osvedčených a nových fungicídoch - Luna® Max a Prosper® TEC, taktiež ochranu proti škodcom rozšírenú o nový insekticíd Sivanto® prime proti cikádkam.

Plán ochrany

Ing. Petr Příkazský predstavil postrekový plán, ktorého podmienkami sú uplatňovanie integrovanej ochrany a dodržiavanie antirezistentnej stratégie. Konvenčné prípravky je možné za vegetáciu použiť maximálne po päťkrát proti peronospore a múčnatke a jedenkrát proti plesni sivej po 1. auguste. P. Příkazský odporúča prvýkrát zasiahnuť proti peronospóre a múčnatke vo fáze 5 – 6 listov viniča, aplikáciou meďnatých prípravkov v kombinácii s azolmi, alebo sírou. Z hľadiska ochrany viniča je veľmi dôležité obdobie pred kvitnutím a na začiatku kvitnutia, kedy je nutné zasiahnuť proti peronospóre a múčnatke. „Vinič v tomto období pomerne intenzívne rastie, preto je nutné aplikovať systémovo pôsobiace prípravky,“ uviedol P. Příkazský. Konkrétne Cassiopee® + Luna® Experience v dávke 2,25 kg na hektár + 0,375 litra na hektár, alebo Profiler® + Luna® Experience v dávke 2,25 kg na hektár + 0,375 litra na hektár. Ďalším dôležitým obdobím je koniec kvitnutia, kedy je nutné zasiahnuť hlavne proti múčnatke, taktiež peronospóre, prípadne plesni sivej (vo vlhkých rokoch). Konkrétne odporúča aplikovať prípravky Profiler® + Prosper® TEC v dávke 2,25 kg na hektár + 1 liter na hektár, alebo Cassiopee® + Prosper® TEC v dávke 2,25 kg na hektár + 1 liter na hektár. Vo fáze bobule veľkosti brokov (7 až 10 dní po odkvitnutí), kedy väčší dôraz kladieme na ochranu proti múčnatke, naďalej aj proti peronospóre a plesni sivej (ak prevláda vlhké počasie), P. Příkazský odporúča aplikovať Luna® Max + Melody® Combi WG v dávke 1 liter na hektár + 1,5 kg na hektár. Vo fáze bobule veľkosti hrachu s dôrazom na ochranu proti múčnatke, taktiež proti peronospore: Prosper® TEC + Melody® Combi WG v dávke 1 liter na hektár + 1,5 kg na hektár. Vo fáze uzatvárania strapcov je nutné riešiť hlavne múčnatku a pleseň sivú kombináciou prípravkou Zato ® + Melody® Combi WG v dávke 0,15 kg na hektár+ 1,5 až 1,8 kg na hektár. V období dozrievania proti plesni sivej pri uplatnení konvenčnej ochrany aplikovať Teldor® v dávke 1 liter na hektár, alebo Serenade® ASO v kombinácii s Teldor® v dávke 4 litre na hektár + 0,75 litra na hektár, alebo Serenade® ASO v dávke 5 až 8 litrov na hektár. Čo je dôležité – aplikovať preventívne v dostatočnom množstve vody.

Proti škodcom a burinám

V rámci insekticídnej ochrany je možné využiť prípravok Movento® 100 SC s účinnosťou proti fyloxére viničovej a cikádke viničovej v dávke 0,75 litra na hektár. Sivanto® prime proti cikádkam (prenášajú fytoplazmózy) v dávke 0,5 litra na hektár (BBCH 57 – 81), pričom ochranná lehota je 14 dní.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down