Kompromisná dohoda o eurorozpočte nemá podporu väčšiny poslancov EP

Kompromisná dohoda medzi inštitúciami EÚ z 19. júna o sedemročnom rozpočte únie nemá väčšinovú podporu Európskeho parlamentu (EP), uviedol jeho predseda Martin Schulz. Slová predsedu EP zverejnil v utorok (25.6.) internetový denník European Voice.

 Schulz na svojom osobnom konte Twitter 20. júna napísal, že rokovania o viacročnom finančnom rámci (VFR) boli konečne uzavreté, zároveň však dodal, že to neznamená, že dohoda je naozaj platná. Spresnil, že europarlament musí znenie kompromisnej dohody ešte preskúmať.
      Denník European Voice v tejto súvislosti upozornil, že Schulz v 25. júna informoval o nedostatočnej podpore EP pre dlhodobý rozpočet priamo írske predsedníctvo v EÚ. Stalo sa tak po raňajšej porade lídrov jednotlivých politických skupín v EP a europoslancov, ktorí sú členmi rozpočtového výboru.
      Schulz tvrdí, že kompromisná dohoda „nezohľadňuje dostatočne priority Európskeho parlamentu,“ a preto nemá potrebnú podporu väčšiny poslancov.
      Podľa pôvodného plánu sa o konečnej podobe VFR malo hlasovať začiatkom júla na plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu. To si však ešte predtým vyžaduje prielom v rokovaniach, čiže podporné stanovisko Rady ministrov a aj poslancov z rozpočtového výboru EP.
      Írsky minister zahraničných vecí Eamon Gilmore, ktorý má rokovania o VFR na starosti, pre European Voice uviedol, že dnes večer v Bruseli začne rokovania s príslušnými poslancami EP a vyjadril nádej, že sa podarí dospieť k dohode s EP a získať súhlas pre predstavenie kompromisnej dohody o eurorozpočte na plenárne hlasovanie.
      Schulz bude o tejto záležitosti v mene europarlamentu rokovať vo štvrtok (27.6.), tesne pred otvorením summitu lídrov EÚ, s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a s írskym premiérom Endom Kennym.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *