10.11.2014 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komu pomohla zmena zákona?

Predstavenstvo Agrárnej komory Slovenska (AKS) na svojom rokovaní vyjadrilo s nespokojnosť s novelizáciou Zákona č . 582/2005 o miestnych daniach a miestnom poplatku. Konštatuje sa to vo vyjadrení, ktoré redakcii Roľníckych novín poskytla Ing. Ing. Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

DUNAJSKÁ STREDA Prílohou takto novelizovaného zákona sú trojnásobne navýšené hodnoty BPEJ v porovnaní s tými hodnotami BPEJ, ktoré boli zavedené v roku 2004, kedy bol ministrom financií SR Ivan Mikloš.

„Doteraz nám nie je známe, z akých podkladových materiálov sa vychádzalo pri určovaní nových hodnôt, ale nazdávame sa, že určite sa nevychádzalo zo skutočnej pôdno-ekonomickej hodnoty poľnohospodárskej pôdy,“ konštatuje sa vo vyjadrení, ktoré nám poskytla H. Patasiová.

Podľa predbežných výpočtov, ktoré si urobili v AKS, uvedená novela rapídne zhoršuje celkovú finančnú situáciu poľnohospodárov, ktorí hospodária v produkčných regiónoch Slovenska.

„Ak zo Zelenej správy berieme za základ, že celoslovenský priemer za rok 2013 bol na úrovni 18 eur na hektár, potom po novelizácií tohto zákona bude celoslovenský priemer pri minimálnej úrovni 25eur na hektár predstavovať maximum až 125 eur na hektár,“ konštatuje sa vo vyjadrení AKS.

AKS zároveň konštatuje, že aj doteraz v rámci celého Slovenska najvyššiu daň z pozemkov platili poľnohospodári v okresoch Dunajská Streda, Senec, Galanta, a Levice. Avšak ich kolegovia v niektorých iných okresoch súčasne platili maximálne 4 až 10 eur na hektár.

„K celej problematike by bolo potrebné pristúpiť seriózne, a najmä by pritom bolo potrebné spolupracovať so všetkými zainteresovanými samosprávnymi inštitúciami, a za prítomnosti odborníkov z VÚEPP, VÚPOP, ÚKSÚP-u ako aj ďalších odborníkov z odvetvia pôdohospodárstva by bolo potrebné celý zákon prepracovať,“ nabáda Agrárna komora Slovenska.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down