07.02.2020 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový koncept traktora Massey Ferguson

The Next – koncept traktora firmy Massey Ferguson, ktorý je stelesnením vízie poľnohospodárstva blízkej budúcnosti. Biely traktor v spoločnej expozícii korporácie AGCO pútal pohľady návštevníkov a podľa zástupcov spoločnosti je oslavou 50. výročia prvého letu človeka na mesiac. A môžeme konštatovať, že tak ako mesiac, i tento traktor na veľtrhu zažiaril.

"Pristátím na Mesiaci pred 50 rokmi ľudia zmenili svoje vnímanie toho, čo je možné a čo nie. Tento malý krok na Mesiaci, ktorý prekonal zdanlivo neprekonateľnú výzvu, spustil úplne novú éru mocného a revolučného myslenia," uviedol Thierry Lhotte, viceprezident a generálny riaditeľ Massey Ferguson Europe & Middle East.

Futuristický dizajn traktora a použitie tých najmodernejších technológií. I takto sa dá charakterizovať koncept The Next. Netreba však zabudnúť na jeho devízu, ktorou je komfort. V kabíne sa nachádza sedadlo  budúcnosti a ako v budúcnosti tu aj niečo chýba. Je to stĺpik riadenia s volantom, ktoré je nahradené ovládaním dvoma joystickmi. Páka napravo bude slúžiť tak, ako doteraz – na ovládanie pojazdu (rýchlosť a smer). Tá naľavo bude určená na ovládanie traktoru namiesto volantu (podobné riešenie ako pri kombajne Fendt Ideal 10T so systémom Ideal Drive, pozn. red.) Obsluha má mať okrem toho k dispozícii tri terminály, prípadne čelné sklo s rozšírenou realitou. Na týchto miestach sa budú zobrazovať informácie z početných senzorov a kamier, ktoré sú umiestnené na stroji The Next. Traktor tak môže byť plne, alebo čiastočne autonómnym strojom a má dokázať pracovať s tým najmodernejším náradím. Všetky údaje zo senzorov skenujúcich pôdu či porast bude využívať vo svoj prospech a to tak, že dokáže rozhodovať sám namiesto agronóma a nastavovať jednotlivé parametre stroja, s ktorým bude pracovať.  Senzory výrobca umiestnil napríklad na kabínu a prednú masku stroja. Systémy MF Rate a Section Control nájdu využitie pri práci so strojmi na chemickú ochranu rastlín a ich výživu. O vyššie spomínané autonómne riadenie stroja sa postará systém MF Guide, pri ktorom sa o monitorovanie prevádzky bude starať systém MF Task Doc.

Telemetria je budúcnosť, ktorá je tu už dnes

Traktor budúcnosti má poskytovať samozrejme i telemetrické dáta. Tie budú ukladané na cloud za pomoci systému MF Connect a budú prístupné vo vzdialenom počítači pre diagnostiku, proaktívny servis a pod. Traktor je vybavený panoramatickým LED osvetlením, ktoré v kombinácii s kabínou so štyrmi stĺpikmi a absenciou volantu zaisťuje obsluhe maximálny možný výhľad na pracovné prostredie už dnes.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down