08.08.2018 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konečne „multifunkčný“ traktor?

Ako docieliť čo najvyššie možné využitie traktora? Táto otázka isto napadá nejednému farmárovi, ktorý sa snaží z poľnohospodárskej výroby vyťažiť maximum. Kúpa novej poľnohospodárskej mechanizácie je finančne náročnou investíciou a preto je nutné každý jeden stroj zapojiť do prác, a to v čo najvyššej možnej miere. Čo stojí poľnohospodárovi na dvore a nepracuje, to nevytvára ani žiaden zisk.

Lite – Trac je jedným z traktorov, ktoré by sme mohli nazvať multifunkčnými. Na území Slovenska možno menej známy výrobca, pochádzajúci z Anglicka sa špecializuje na výrobu traktorov, resp. nosičov náradia. Výhodou týchto strojov je teda možnosť všestranného využitia a to napríklad na prácu s náradím, ale i na jednoduchý prevoz paletových bední zemiakov a pod. Ak si predstavíme, že napríklad pri pestovaní zeleniny by sme nepotrebovali vozy, ale stačil by nám len takýto traktor s nadstavbou, určite by nejeden farmár rozmýšľal nad jeho kúpou. Prvý prototyp nosiča náradia zmieňovaného výrobcu uzrel svetlo sveta už v roku 2004. Vďaka úspešnému testovaniu stroja sa dostal do výroby model SS 2400, ktorého nosnosť je 24 t. Využíva motor s výkonom 194 kW (260 k) a je vybavený pohonom všetkých kolies.

Výkon postačujúci pre väčšinu poľnohospodárov

Tento rok však výrobca odhalil svoj nový traktor. Vo viacerých aspektoch sa jedná o výkonnejší stroj, ktorý môžeme právom označiť za viac než dôstojného nástupcu predošlého modelu SS 2400. Model LT 350 je traktorom (alebo skôr nosičom náradia), ktorý by poľnohospodárom mohol ušetriť nemalé finančné prostriedky na kúpu strojov potrebných na rozličné práce. Vo svojej podstate je tento nosič náradia určený na prácu s postrekovačmi, sejačkami a sadzačmi zemiakov, prípadne rozmetadlami hnojív a podobne. Takýto traktor musí byť samozrejme poháňaný výkonným motorom. Výkon sa teda oproti predošlému modelu podstatne zvýšil a v útrobách nosiča náradia nájdeme dnes úplne iný motor, ako v jeho predchodcovi. V Lite – Tracu sa rozhodli použiť šesťvalcový motor Volvo TAD 873VE s objemom 7,7 l s výkonom 235 kW (320 k), ktorý určite postačuje na väčšinu prác, vyskytujúcich sa bežne v poľnohospodárskej praxi. Inžinieri pri vývoji stroja mysleli samozrejme aj na prenos tohto výkonu, vďaka čomu stroj získal kvalitnú prevodovku.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down