27.11.2012 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konsenzus

Hľadá sa konsenzus a stále nič. Kde? Pri rokovaniach o viacročnom rozpočtovom rámci EÚ na nové programovacie obdobie.

Ďalšie zasadnutie Rady Európy skončilo dohodou, že sa dohodnú. Nie je to však také jednoduché. Bohatšie štáty sa stavajú na zadné, už im stačilo neustáleho prispievania na rozvoj chudobnejších a menej rozvinutých krajín, pričom použitie finančných prostriedkov je často viac než diskutabilné.
Na Slovensku po summite zavládlo nadšenie – vraj na kohéznu politiku dostaneme viac ako sa predpokladalo. Niektorí už aj plánujú kam s navýšenými eurami. Pritom najväčšie škrty urobil Brusel práve v kohéznej politike, ktorá je zameraná na znižovanie rozdielov medzi región-
mi. Aj keď z pohľadu poľnohospodárskej prvovýroby sa to nezdá až také dôležité, aj z tejto politiky sa dajú čerpať prostriedky pre vidiek.
Radosť však môžu veľmi rýchlo zabrzdiť ďalšie rokovania, ktoré bude viesť predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Vyhrážanie sa Veľkej Británie odchodom z EÚ, a ich dohoda o spoločnej pozícii s Nemeckom o potrebe šetrenia, nenechajú najvyšších predstaviteľov spoločenstva chladnými a nájdený konsenzus môže vyzerať nakoniec úplne ináč.
MALVÍNA GONDOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down