07.03.2013 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konské mäso v stravovacích zariadeniach

Hygienici kontrolovali v súvislosti s kauzou konské mäso slovenské zariadenia spoločného stravovania, vrátane školských a predškolských zariadení. Potraviny s konským mäsom našli vo viacerých z nich. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Lasagne Bolognese Nowaco hľadali hygienici v 1873 zariadeniach, z toho zariadení spoločného stravovania bolo 1148 a školských a predškolských zariadení 725. Uvedené lasagne s konským mäsom sa našli v piatich zariadeniach. A to v zariadení Pizza Hut na Panónskej ceste v Bratislave. Výrobok, ktorý prevádzkovateľovi dodala spoločnosť Bidvest Slovakia bol po kontrole stiahnutý.
Konské mäso sa našlo aj v Ranči pod Ostrou skalou, Dobšinská ľadová jaskyňa. Lasagne musel stiahnuť z obehu aj hostinec Milénium Café na Štefánikovej ulici v Humennom. Lasagne sa našli aj v Reštaurácii na Špici v Holíči, ktorej produkt dodala spoločnosť Nowaco. Lasagne sa našli aj v Pizzérii Aladin v Revúcej, ktorá dostala zákaz predaja tohto výrobku.
Výstražný systém upozornil aj na výrobky v školských zariadeniach, v ktorých ale neboli určené pre deti. Hygienici lasagne objavili v školskej jedálni pri Základnej škole Reformovanej kresťanskej cirkvi v Rožňave. "Podľa vyjadrenia vedúcej školskej jedálne v mesiaci október 2012 si zakúpila uvedený výrobok pre vlastnú potrebu," uviedol ÚVZ SR.
Úrad ďalej informoval, že v zariadení pri Materskej škole Záhorská Ves bolo v auguste 2012 dodané jedno balenie Lasagne Bolognese Nowaco, ktoré si súkromná osoba objednala cez školskú jedáleň. Deťom uvedený výrobok nebol podaný.
Hovädzí burger s konským mäsom hľadali hygienici v 1161 zariadeniach, z toho 768 bolo zariadení spoločného stravovania a 393 školské a predškolské zariadenia. Výrobok našli v ôsmich prevádzkach. Išlo o prevádzku Espresso v Trsticiach, ktorej výrobok dodala spoločnosť Maximal – SK. Produkt našli hygienici aj v galantskej spoločnosti Paradise, ktorá prevádzkuje tri zariadenia ZSS – BRO.
Konské mäso hľadali hygienici aj v sídle spoločnosti Gastrovia Bobrovec, kde sa však nenachádzalo. Spoločnosť ale predložila doklady, že od firmy Bidvest Slovakia výrobky nadobudla. Boli pripravené na vrátenie. Kontrole sa nevyhla ani popradská donášková služba Pizza Raj, ktorej boli dodané tri kartóny spomínaného výrobku od Bidvest Slovakia. Hygienici našli tento výrobok bez označenia, za čo dostala donášková služba blokovú pokutu 32 eur. Za nedostatky dostalo pokutu vo výške 33 eur aj rýchle občerstvenie Fast food z Nového Mesta nad Váhom, kde sa tiež našiel spomínaný výrobok.
Do rýchleho občerstvenia v Kokave nad Rimavicou, ktorú prevádzkuje Zdena Nosáľová, bolo dodané celkovo 50 hovädzích burgerov, z ktorých bolo v čase kontroly predaných 38 a 12 bolo prevádzkovateľom stiahnutých z predaja. Konské mäso mal aj stánok s rýchlym občerstvením na Ulici Ľ. Ondrejova v Prievidzi, kde kontrola zistila, že celé množstvo dodaného výrobku sa spotrebovalo. Podobne to bolo aj v Thermalparku v Oraviciach.
Hovädzí burger bol dodaný aj Školskej jedálni pri Strednej súkromnej odbornej škole v Senici. V čase kontroly sa v jedálni už nenachádzal, nebol použitý pri príprave pokrmov pre stravníkov v školskej jedálni. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down