02.03.2015 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola porastov ozimnej repky na výskyt lariev skočiek

Nielen predošlá jeseň, ale aj mierne zimné počasie bolo priaznivé pre kladenie vajíčok a vývin lariev skočky repkovej.

V súčasnosti existuje viacero správ upozorňujúcich na stredný až vysoký výskyt lariev na rastlinu. Na takýchto problematických miestach môže byť užitočná cielená jarná insekticídna ochrana.

Podľa A. Johnena (proPlant) môžeme vyššie zamorenie pozorovať najmä v týchto oblastiach:

  1. Oblasti, kde bol výskyt skočiek riešený len v počiatočných fázach a neskoršie nálety (pri normálnej sejbe v strede októbra, pri neskorej sejbe na konci októbra) už ďalej neboli ošetrované
  2. Oblasti s priemerným výskytom skočiek, ktoré na jeseň vôbec neboli ošetrované. Vďaka veľmi priaznivým podmienkam tu možno tiež očakávať väčší výskyt lariev.

Hoci zvýšený výskyt lariev určite nebude pravidlom, v niektorých prípadoch (s regionálnym dôrazom) môžu byť pri kontrole rastlín na začiatku jarnej vegetácie pozorované i ďalšie problémy, ako napr. nádorovitosť alebo poškodenia koreňov.

Ak nájdeme na približne 60-70% rastlín na listových stopkách typické zhnednutie, otvory, prípadne larvy, je potrebné takýto porast ošetriť. S dostupnými pyretroidmi síce už veľké larvy nezničíme, ale menšie dokážeme efektívne eliminovať. Podiel lariev, ktoré ešte dokážeme zničiť, je podľa proPlant na úrovni okolo 75% pri neskorších termínoch sejby a skorom jesennom ošetrení a okolo 50% pri skoršie vysiatych porastoch bez jesenného ošetrenia. Pri teplotách pod +4°C prebieha ďalší vývin lariev veľmi pomaly, takže pri strednom výskyte lariev postačí ošetrenie spolu s prvou ochranou voči jarným škodcom. Malo by to však byť už pri prvom nálete krytonosa a nemali by sme v takýchto prípadoch čakať na kladenie vajíčok. Ďalším významným aspektom a dôvodom na ošetrenie v prípade vysokého výskytu lariev na rastlinu je podľa B. Ulbera (Univerzita Göttingen) skutočnosť, aby sme zabránili migrácii lariev do vegetačného vrchola. Nízke teploty sú v tomto prípade priaznivé, pretože predlžujú účinnosť pyretroidov. Pri nízkom výskyte lariev je vhodné vziať do úvahy možnosti vzniku rezistencie škodcov a porasty radšej neošetrovať.

Záver: Popri kontrole výskytu jarných škodcov je potrebné kontrolovať porasty aj na výskyt lariev skočiek. V prípade zaznamenania ich výskytu a pri prekročení prahu škodlivosti je potrebné skoro na jar hľadať vhodné riešenia a včas zasiahnuť.

Dipl.-Ing. agr. Rainer Kahl, Rapool Ring GmbH

Preklad: Ing. Tomáš Upohlav, PhD. Rapool Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down