14.04.2014 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov

Najmenšiu pozornosť venujú predajne s potravinami dodržiavaniu predpisov po skončení pracovného času.

BRATISLAVA. Vyplýva to z výsledkov kontrol potravín vykonaných inšpektormi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR za prvý štvrťrok tohto roka, o ktorých dnes na tlačovej konferencii v Bratislave informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).
V období od 1. januára do 31. marca inšpektori ŠVPS uskutočnili 10.770 kontrol, z ktorých 15,89 % ukázalo nedostatky. Počas pracovného času bolo odhalených 14 % pochybení, po zatvorení predajní viac ako polovica a mimoriadne kontroly identifikovali nedostatky vo všetkých prípadoch. "Potravinová kobra má 100-% zásah v nekvalite," zdôraznil Ĺ. Jahnátek.
Najhoršie podľa neho dopadli hypermarkety, stredné a malé predajne mimo pracovného času, kedy sa vyskytlo 50,33 % všetkých nedostatkov. Za neuveriteľné číslo označil Ľ. Jahnátek 65,89 % pochybení nájdených po zatvorení hypermarketov. "Nedáva to dobrý obraz o tom, že by sa hypermarkety a supermarkety snažili vylepšiť servis a kvalitu potravín, ktoré predávajú svojim zákazníkom," uviedol šéf rezortu pôdohospodárstva. Najnekvalitnejším potravinovým reťazcom sa v prvom štvrťroku stal Lidl, ktorý mal evidovaných 23,95 % nedostatkov. Nasledujú Billa s 23,05 % a CBA s 20,5 % porušení.
Za prvé tri mesiace tohto roka inšpektori skontrolovali celkovo 906 zásielok počas prepravy a 1437 komodít. Nezrovnalosti sa našli v 8,6 % prípadoch. Najhoršie pri cestných kontrolách skončilo Poľsko, ktoré malo 12,37 % pochybení, ide však o pokles z 35,09 % v roku 2012. Druhé bolo Maďarsko s 12,5 %, tretie Slovensko na úrovni 5,22 %. Dodávky z Česka obsahovali len 1,78 % porušení. Počet domácich kontrolovaných zásielok bol však výrazne vyšší ako v prípade okolitých krajín. Medzi hlavné nedostatky patrila nevyhovujúca hygiena, nedodržaný teplotný režim, chýbajúce označenie a znemožnená vysledovateľnosť.
Percento výskytu tovarov predávaných po lehote spotreby a minimálnej trvanlivosti podľa Ľ. Jahnátka klesá. ŠVPS zaznamenala celkovo 154 prípadov tohto typu porušenia, pričom išlo o 976 druhov tovarov. Od začiatku januára do konca marca však ich počet rástol. "Stále je namieste úloha pre ŠVPS, aby naďalej veľmi tvrdo kontrolovala tovary po lehote spotreby a minimálnej trvanlivosti," uzavrel minister.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down