03.02.2015 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly v poľnohospodárskej prvovýrobe sa zintenzívnia

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) bude môcť vykonávať kontroly v poľnohospodárskej prvovýrobe nielen po zbere úrody. Po novom totiž majú byť možné inšpekcie vo všetkých stupňoch výroby produktov. Vyplýva to z novely zákona o potravinách, ktorú dnes definitívne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

     BRATISLAVA. Súčasná právna norma umožňuje vykonávať kontroly len po zbere úrody. Novelou sa však do legislatívy majú zapracovať európske právne predpisy, ktoré hovoria o rozšírení kompetencií v poľnohospodárskej prvovýrobe. Cieľom je, aby členské štáty viac monitorovali, či prevádzkovatelia potravinárskych a krmivárskych podnikov plnia príslušné požiadavky potravinového práva vo všetkých stupňoch výroby, spracúvania a distribúcie. O bezpečnosti potravín tak má byť lepšie informovaná aj verejnosť.
      Prostredníctvom novely sa zároveň vypúšťajú zo slovenskej legislatívy pojmy dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti. "Tieto pojmy sú definované v nariadení Európskeho parlamentu a Rady o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom," uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.
      Rezort pôdohospodárstva zároveň navrhuje nahradiť pojem "internetový predaj" pojmom "predaj na diaľku". Podľa rezortu uvedená zmena prispeje k lepšiemu pokrytiu tejto oblasti predaja potravín na Slovensku. "Ide najmä o predajcov, ktorí na základe informácií na internete ponúkajú tovar cez telefón a pošlú ho po kuriérovi, poštou a podobne. Nepredávajú teda cez internet, tam sú potraviny len vystavené, ale objednať si ich treba telefonicky alebo písomne," priblížil rezort pôdohospodárstva.
      Návrhom novely zákona sa ďalej rozširuje zoznam prevádzkarní o prevádzkarne na výrobu klíčkov. Tie majú byť po novom schválené príslušným orgánom a budú musieť spĺňať stanovené požiadavky pred začatím výroby.
      Právna norma má nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2015.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down