24.02.2011 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kotolne zhltnú veľa slamy

Kotolne na alternatívne palivá, ktoré v uplynulých dvoch až troch rokoch vybudovali vo viacerých mestách i obciach Banskobystrického kraja, si prevádzkovatelia i odberatelia tepla pochvaľujú. Okrem ekologického prínosu sú pre konečných odberateľov dôležité najmä ceny tepla, ktoré sa väčšinou mierne znížili alebo ostali vyrovnané.

Po Hriňovej, Hnúšti či Revúcej funguje od jesene minulého roku kotolňa s alternatívnym zdrojom vykurovania aj v Detve. "Vybudovať takúto kotolňu sa jednoznačne oplatilo. Variabilná zložka cena tepla išla výrazne dole," povedal Stanislav Šichta, konateľ spoločnosti Bytes, ktorá kotolňu prevádzkuje. "Ak by sme vykurovali len plynom, cena by bola asi o šesť percent vyššia," dodal.

Asi polovica z vyrobeného tepla sa v novej detvianskej kotolni vyrába z plynu, druhá časť z obnoviteľných zdrojov. "Asi 30 percent je to slama a 20 percent tvoria odpady z neďalekej bioplynovej stanice," uviedol zástupca firmy.

Doposiaľ jediným problémom boli len vlaňajšie malé zásoby slamy, spôsobené menšou úrodou obilia a tiež jej vysoká vlhkosť po výdatných dažďoch. Centrálny tepelný zdroj spotrebuje za sezónu tri až tri a pol tisíca ton slamy.

Jej dodávateľom je materská spoločnosť Agrosev Detva, no skupujú ju aj od okolitých menších fariem a poľnohospodárskych spoločností. Kotolňa vykuruje takmer celé detvianske sídlisko a ohrieva tiež vodu pre jeho 3500 obyvateľov. Napojené sú aj viaceré firmy a úrady. Cena tepla za gigajoul je na tento rok stanovená na 23,17 eura s DPH.

"Teraz máme deväť megawattov inštalovaného výkonu plus jeden megawatt z bioplynovej stanice. Spolu s pripravovaným druhým slamovým kotlom bude mať centrálny tepelný zdroj výkon pätnásť megawattov, čo je už takmer celá potreba mesta Detva," povedal S. Šichta.

Spolu s výstavbou novej kotolne sa v Detve pracovalo aj na rekonštrukcii starých tepelných rozvodov. Obnova bude aj naďalej pokračovať. Ešte v roku 2009 fungovali v meste štyri kotolne na zemný plyn so samostatnými okruhmi.

Po celkovej rekonštrukcii bude mať mesto iba jeden okruh. Po rekonštrukcii tepelných rozvodov budú mesto vykurovať najmä biomasou, teda slamou a drevnou štiepkou, a plynovú kotolňu spustia až pri veľmi nízkych teplotách. Ďalším zdrojom tepla bude bioplynová stanica.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down