23.12.2022 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Kravy nevedia klamať“

Pod týmto originálnym názvom sa v novembri 2022 vo Zvolene uskutočnila odborná konferencia spoločnosti Limagrain Slovakia, s. r. o. V centre pozornosti bolo 25 rokov úspechov programu LG Animal Nutrition na trhu, ktorého výsledkom sú výnimočné silážne hybridy kukurice, koncepčne postavené na čo najvyššom obsahu energie v podobe škrobu a vysokej stráviteľnosti vlákniny.

„V tomto roku spolu s farmármi naprieč Európou oslavujeme 25 rokov značky LGAN,“ povedal v úvode Martin Cazot, šéf marketingu pre kukuricu spoločnosti Limagrain Europe, Francúzsko. Zdôraznil, že LGAN silážne hybridy kukurice sú dnes registrované v 32 krajinách Európy.

„V prvom rade musia LGAN hybridy kukurice obsahovať čo najviac energie v podobe škrobu a vysokú stráviteľnosť vlákniny, aby sa v konečnom dôsledku premenili do nadpriemernej produkcie mlieka,“ dodal M. Cazot.

Dva šľachtiteľské smery

Pre dosiahnutie uvedených cieľov zamerali v spoločnosti Limagrain celý jeden šľachtiteľský program na vysokoprodukčné dojnice. Ako uviedol M. Cazot je rozdiel ako sa šľachtí zrnový hybrid a ako silážny: „V prípade zrnového hybridu nás z hľadiska úrody zaujíma obsah lignínu. Pri šľachtení silážnych hybridov ide predovšetkým o obsah celulózy a hemicelulózy, čo sú dôležité zložky pre stráviteľnosť vlákniny.“ Je to dôvod prečo v roku 1977 spustili v spoločnosti Limagrain program šľachtenia silážnych hybridov kukurice. Ďalším strategickým krokom v prospech chovateľov bolo rozšírenie tímu o zootechnického experta, so zámerom porozumieť požiadavkám zvierat pri šľachtení silážnych hybridov kukurice. Podľa M. Cazota má toto rozhodnutie dosah na celý tím spoločnosti Limagrain, ktorý je vďaka tomu komplexne vybavený informáciami nielen v otázkach rastlinnej výroby ale aj v zootechnickej problematike. „Dnes pracujeme na tom, ako zvýšiť príjem siláže kravou, pričom si uvedomujeme, že ide o dlhodobý proces a výsledky sa dostavia tak o päť až desať rokov,“ informoval o aktuálnych cieľoch M. Cazot.

Testovanie naprieč Európou

Značka LGAN je rozšírená po celej Európe a benefity hybridov kukurice s označením LGAN sú overované v nezávislom testovaní vo viacerých európskych krajinách. Realizované pokusy poukazujú na prínos LGAN hybridov kukurice, ktorý je v porovnaní s konkurenčnými hybridmi, o 0,4 až 3 litre mlieka vyšší na dojnicu za deň. Pozitívne výsledky boli dosiahnuté v celom spektre hybridov kukurice v rôznych skupinách skorosti. Avšak LGAN nie je len jeden koncept. V roku 1997 bola oficiálne uvedená značka špeciálnych silážnych hybridov LG Animal Nutritiion – ako už bolo uvedené - je to 25 rokov jej úspešného fungovania na trhu. V roku 2016 bol program rozšírený o koncept LG Animal Nutrition Milk+, ktorý vyjadruje koľko mlieka je dojnica schopná nadojiť z každého jedného hektára, pričom poukazuje na rozdiely v kvalite medzi hybridmi. Ďalší projekt Ration Gagnante pomáha rozlišovať medzi kvalitou tráv používaných v kŕmení, je viac uplatňovaný vo Francúzsku. Jedna z posledných inovácií je digitálny nástroj pod názvom agrility, ktorého cieľom je pomôcť pestovateľom pri sledovaní stavu porastu silážnej kukurice a spresnenie určenia jej optimálneho termín zberu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down