10.11.2016 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krízam treba predchádzať

Je nedostatočné, ak sa krízy riešia až po ich vzniku. Naopak, krízam treba predchádzať. Na nedávnom Dni prvovýrobcov mlieka v Sliači - Sielnici to vyhlásil Gabriel Csicsai, štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

SLIAČ - SIELNICA. Dodal, že ani v mliečnom sektore by sa štáty Európskej únie nemali predháňať v tom, kto tento sektor, zmietaný v súčasnosti krízou, podporí väčšou sumou peňazí. Štátny tajomník zároveň konštatoval, že riešením súčasnej situácie nie sú ani finančné balíčky pre chovateľov dojníc.

„O pravidelnej cenovej sanácii zo strany štátu nemôže byť ani reči,“ zdupľoval G. Csicsai. Šanca podľa neho tkvie v reštrukturalizácii, ktorá však „musí prebehnúť najmä v hlavách“ a predovšetkým vo vytváraní a efektívnom fungovaní odbytových zdužení producentov mlieka. Len tak si podľa jeho mienky chovatelia dojníc dokážu reálne vypýtať svoj podiel zo zisku. A len tak sa konečným prijímateľom zisku z mliečneho reťazca môže stať aj chovateľ.

Na tieto myšlienky vo svojom vystúpení nadviazal aj Štefan Ryba, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva MP RV SR. Aj on podčiarkol dôležitosť združovania sa producentov mlieka do odbytových združení, bez ktorých „bude prakticky nemožné zostať na trhu konkurencieschopným subjektom“.

Generálny riaditeľ pripomenul, že vďaka nedávnym finančným podporám sa podarilo čiastočne stabilizovať mliečny sektor na Slovensku.

„Efektívne bolo podporených 117 500 dojníc,“ konštatoval Š. Ryba, pričom podpora sa týkala až 95 percent zo všetkých chovaných dojníc.

V tomto období sa podľa generálneho riaditeľa Sekcie poľnohospodárstva MP RV SR treba snažiť o užšie prepojenie farmára, teda prvovýrobcu, so spotrebiteľom. A aj v mliečnom odvetví je úlohou dňa generačná kontinuita. „V mnohých podnikoch v súčasnosti chýbajú zruční pracovníci priamo vo výrobe, takpovediac na začiatku celého procesu. A pritom nám na dvere klopú nové, zložité technológie,“ dodal Š. Ryba.

Súčasnú situáciu v mliečnom odvetví na Slovensku i vo svete vo svojom vystúpení zhodnotil Alexander Pastorek, predseda Slovenského zduženia prvovýrobcov mlieka (SZPM) a zároveň aj podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down