24.02.2014 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krízu spôsobila nenásytnosť

Ekonomickú a finančnú krízu spôsobila nenásytnosť a nedostatok morálky v podnikaní. No zároveň ukázala, že ekonomický model založený na neustálom raste je do budúcnosti neudržateľný.

BRATISLAVA. V rozhovore pre TASR to povedal ekonóm a predseda dozornej rady I.D.C. Holdingu profesor Štefan Kassay.
„Hlavným kritériom hodnotenia ekonomiky by už nemal byť hrubý domáci produkt. Kľúčovým kritériom by mala byť spokojnosť zamestnancov a ľudí bez ohľadu na technickú vyspelosť výroby a ekonomiky,“ zdôraznil Ś. Kassay, ktorý upozornil na to, že globálny ekonomický rast limituje postupné míňanie sa prírodných zdrojov.

„Nemožno mať nadlimitnú spotrebu pri limitných zdrojoch. Problémom je aj neustála nadprodukcia, ktorú nestačia konzumenti spotrebovať. Plody ľudskej práce a cenné suroviny, potrebné na ich výrobu, potom končia na smetiskách,“ dodal Š. Kassay.
Moderné technológie zvyšujú produktivitu firiem a tie potrebujú na rovnakú prácu menej ľudí ako v minulosti. Vlastníci spoločností by si preto nemali vyššie zisky nechávať len pre seba, ale mali by ich investovať do rozvoja a aj v prospech zamestnancov.

„Nový model ekonomiky by mal nájsť spôsob, aby časť zisku, vyťaženého z modernizácie podniku, smerovala aj k vykrytiu životných potrieb zamestnancov, ktorých modernizácia z pracovného procesu vyradila,“ konštatoval Š. Kassay.
Podľa neho by v budúcnosti nemala byť rozhodujúcim kritériom pre pozitívny vývoj ekonomiky maximalizácia zisku, ale maximalizácia spokojnosti zamestnanca. „Keď je zamestnanec spokojný, má motiváciu pracovať lepšie a naplno v záujme firmy či spoločnosti,“ uzavrel Š. Kassay.

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down