04.04.2011 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmivá sú prísne sledované

Neustále zvyšovanie vedomostí v komplexe s modernými analytickými metódami, ktoré dokážu identifikovať už prakticky všetky chemické látky a ich zlúčeniny na úroveň molekúl, podmieňuje konanie autorít aj v oblasti hygieny krmív a potravín. V praxi to znamená, že na základe množstva informácií je neodškriepiteľná - či už pozitívna alebo negatívna úloha krmív, ktoré sa dostávajú do potravinového reťazca zvierat, a tým môžu spôsobiť ich kontamináciu rizikovými látkami s dosahom na výživu ľudí.

Krmivársky priemysel, resp. kŕmenie zvierat sa tým dostalo do mimoriadne dôležitej pozície, ktorá priamo ovplyvňuje hygienu krmív. Prvým vážnym počinom bolo Nariadenie (ES) č. 178/2002 EP a Rady, ktoré ustanovilo všeobecné zásady a požiadavky zákona o potravinách, zriadilo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a ustanovilo postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín. 
V tomto nariadení sa prvýkrát a komplexne v zmysle článkov 15 - 20 dostali krmivári do pozície neoddeliteľnej súčasti a zodpovednosti za hygienu potravín. 
V praxi to znamená, že od roku 2003 sa stávajú krmivá pre kŕmenie potravinárskych zvierat prísne sledovanou potravinou z pohľadu rizikových faktorov. Toto zásadné rozhodnutie je odvodené od skutočnosti, že prenos, resp. kontaminácia potravinových zvierat rizikovou látkou z krmiva, môže zásadne ovplyvniť kvalitu potravín, či už mäsa, mlieka alebo vajec pre ľudskú výživu. 

Viac o krmivárskom zákone či o Príručke slovenských výrobcov krmív sa dozviete z ROĽNÍCKYCH NOVÍN č. 12.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down