03.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KRONE BIG M 450

Výrobca techniky KRONE je na trhu s krmovinárskou technikou silným hráčom. Stroje od tohto výrobcu pozná snáď každý farmár zaoberajúci sa kosbou krmovín. Kvalitné kosenie krmovín je základným predpokladom ich ďalšieho využitia pri chovoch hospodárskych zvierat. Jedným z najnovších výtvorov tohto výrobcu je samochodný žací stroj BIG M 450. Stroj sa vyznačuje novým motorom, vynovenou kabínou a novou koncepciou žacieho ústrojenstva. Pracovný záber tohto stroja je naozaj dlhých 9,95 m a dosahuje maximálny pracovný výkon 17 ha.h-1.

Snahou výrobcu techniky KRONE bolo dosiahnuť čo možno najlepšie rozloženie hmotnosti stroja na jeho nápravy tak, aby bol tento žací stroj šetrný ku porastu, ktorým prechádza a samozrejme tak znižoval utláčanie pôdy. Zároveň pri týchto parametroch však stroj dokáže jazdiť po cestných komunikáciách rýchlosťou 40 km/h.

Silný motor

Srdcom žacieho stroja je úsporný 6 - valcový motor LIEBHERR s výkonom 330 kW (449 k), spĺňajúci emisné limity TIER IV. Stroj je vybavený systémom KRONE PowerSplit, čo je systém na kontrolu otáčok motora. Motor štartuje pri 1 650 ot./min v Eco režime s výkonom 264 kW (354 k) a ak je to potrebné, tento výkon dokáže zvýšiť prepnutím do režimu M, kedy sa výkon stroja zvýši až na 330 kW. Poistka medzného zaťaženia motora sleduje otáčky motora, a ak by dochádzalo k príliš veľkému zaťaženiu motora, táto poistka zabezpečí automatické zníženie pracovnej rýchlosti stroja.  Tento systém svojou činnosťou následne znižuje aj spotrebu PHM, i keď jeho primárnym cieľom je hlavne skvalitnenie kosby. Centrálne mazanie použité v Big M zásobuje mazivom všetky dôležité mechanizmy v stroji, ktoré potrebujú mazanie a je sledované senzormi. Údržbu motora je vhodné vykonať až po 1 500 motohodinách, čo taktiež uľahčuje nároky na servis stroja. Objem palivovej nádrže je 780 l na PHM a 80 l na močovinu.

Žacia lišta nového Krone 450 M

Prevedenie žacích líšt EasyCut je robustné. Už v sériovej výbave sú dodávané s poistkou proti nárazu cudzieho telesa SafeCut, ktorej funkcia spočíva v prestrihnutí poistného kolíka v prípade nárazu a následného zdvihnutia celého žacieho disku o 15 mm smerom nahor. Bočné žacie ústrojenstvá sú zavesené na guľových kĺboch. Tento spôsob zavesenia zaisťuje rovnomerný prítlak v celej šírke pracovného záberu. Súčasťou sériovej výbavy je aj hydraulické nastavovanie výšky kosenia. Sila všetkých kôs pochádza z motora, ktorý pomocou rozdeľovacej prevodovky prenáša výkon s vysokou účinnosťou priamo na tri kosy žacieho stroja prostredníctvom remeňov a kardanových hriadeľov. Priechodnosť nových žacích jednotiek sa zvýšila podľa výrobcu približne až o 20 %. Nové usporiadanie dostali aj priebežné prstové kondicionéry s priemerom 64 cm. Otáčky na vstupnej prevodovke je možné nastaviť na hodnotu 700 resp. 1 000 ot./min.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 26

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down