17.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KRONE vstupuje do nových segmentov všestranným vozom

KRONE je už niekoľko desaťročí výrobcom, ktorého vyhľadávajú najmä poľnohospodári zaoberajúci sa pestovaním krmovín. Poprípade, ak má poľnohospodár vo svojom podniku i nákladnú dopravu, môže poznať KRONE i vďaka špičkovým návesom. Spoločnosť však teraz vstupuje do úplne nových segmentov transportu svojimi vozmi GX 440 a 520. Nové vozy už nie sú zamerané len na transport krmovín, ale využitie nájdu napríklad pri transporte repky, zemiakov, či cukrovej repy.

Nový univerzálny transportný voz od spoločnosti KRONE, osloví zákazníka obzvlášť šetrným a rýchlym vyprázdňovaním prepravovaných komodít. KRONE bude svoj nový voz zo začiatku ponúkať v dvoch prevedeniach, a síce vo veľkostiach s objemom 44 m³ a 52 m³ a na želanie tiež s dvoma dávkovacími valcami. Model GX 440 je vybavený tandemovou nápravou, zatiaľ čo variant GX 520 bude dodávaný s tridemovým podvozkom, pričom oba vozy už v základnej výbave disponujú ovládaním ISOBUS.

Vyprázdňovacie zariadenie vozu, poháňané hydromotormi tvorí jeden robustný textilný pás, dve reťaze a transparentné predné čelo. Pri vyprázdňovaní vozu GX je dopravný pás, spoločne s predným čelom, ťahaný reťazami smerom k zadnému čelu. Vďaka tomu je prepravovaná komodita šetrne, bez kompresie, ale pritom po celý čas vyprázdňovania konštantne dopravovaná k zadnej časti vozu. Riešenie spoločnosti KRONE prináša citlivé zaobchádzanie s komoditou, ktoré je obzvlášť dôležité pri vykladaní tak citlivých plodín, akými sú zelenina či okopaniny. Po kompletnom vyprázdnení je vyprázdňovacie zariadenie „predné čelo a dopravný pás" opäť ťahané reťazou k prednej časti vozu.

Okrem šetrného vykladania komodít poskytuj nové vozy od KRONE ďalšie benefity, pretože vďaka tejto technike sa len minimálne mení ťažisko vozu pri vyprázdňovaní, vďaka čomu sa zamedzuje prevráteniu stroja. Okrem toho sa nemení ani celková výška voza, čo umožňuje bezpečné a rýchle vyprázdňovanie v halách s nízkym stropom.

Patentovaná koncepcia rámu

Nový voz GX zaujme zákazníkov napríklad aj vďaka extra nízkej vlastnej hmotnosti. KRONE pri novom voze používa dostatočne robustný rám dimenzovaný pre zvládanie vysokej záťaže, a tak dokázal výrobca vytvoriť patentovaný jednorámový samonosný koncept. K nízkej hmotnosti a skvelej stabilite nového voza GX prispieva aj kombinácia stĺpikov bočníc s malým rozstupom s ľahkými a oteruvzdornými GFK panelmi. Uzavretý rám a šikmé blatníky zabraňujú usadzovaniu materiálov na voze i v prípade, že by sa pri vysýpaní obsluha kombajnu netrafila. GFK panely bočníc sú opatrené veľmi hladkým povrchom, vďaka čomu dochádza k minimálnemu odporu počas procesu vyprázdňovania. Čo sa týka prispôsobeniu podmienkam pri preprave rôznych komodít, voz GX je schopný vďaka hydraulicky výsuvným bočniciam zredukovať nakladaciu výšku až o 700 mm.

Hydraulický pohon

Novinka spoločnosti KRONE je poháňaná pomocou dvoch hydromotorov. Pri modely GX 440 sú použité motory s objemom 200 cm³ a ​​pri väčšom GX 520 majú motory objem 250 cm³. Čo sa týka vyprázdňovania vozu, pre tento úkon sú k dispozícii dve rýchlosti - pomalé vyprázdňovanie s rýchlosťou 8 m/min., respektíve rýchle vyprázdňovanie s rýchlosťou 16 m/min. To umožňuje vozu GX 440 kompletne sa vyprázdniť v priebehu približne 40 sekúnd. Vďaka nízkym nárokom na hydrauliku môže byť nový voz agregovaný s prakticky akýmkoľvek ťahovým prostriedkom, ktorý sa nájde na stredisku. Variabilná rýchlosť vyprázdňovania garantuje dávkované vyprázdnenie voza a tým sa dosiahne vytvorenie rovnomerného koberca materiálu. Rovnako praktická je možnosť reverzácie pohonu, čo umožňuje tiež nakladanie materiálu zozadu.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down