05.02.2013 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kruh

Väčšina mladých ľudí chce byť lekárom, právnikom či manažérom, ale len málokto chce byť roľníkom.

Hoci brány vysokej školy každoročne opustí niekoľko stoviek úspešných absolventov, len máloktorý inžinier si to namieri do prvovýroby. Dôvod je jednoduchý. Nízka atraktivita povolania za málo peňazí.
Ako sa hovorí, je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, treba niečo vymyslieť. Kompetentní tvrdia, že agrárny sektor treba zatraktívniť. Aby spoločnosť nevnímala poľnohospodárov len ako večne sa na niečo sťažujúcich ľudí, ale ako tých, vďaka ktorým máme na stole každý deň čerstvé mlieko, pečivo, zeleninu.
Jedlo predsa nerastie v supermarketoch, ako si možno niektorí naivne myslia. Dnes žije na Zemi asi 7 miliárd ľudí a v roku 2050 nás bude vyše 9 miliárd. Kto nakŕmi všetkých tých ľudí, keď dosluhujúcu generáciu ľudí pracujúcich na pôde nebude mať kto nahradiť?
Preto sa treba zamyslieť, ako by sa dali podporiť aj mladí, začínajúci roľníci, ako zatraktívniť toto povolanie v očiach verejnosti, aby sa nám bludný kruh (znížený záujem o poľnohospodárstvo – zatváranie škôl – následne nedostatok kvalifikovaných pracovníkov) podarilo pretnúť.
ADELA GÁLOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down