04.01.2012 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kto a prečo nás potrebuje šikanovať?

Som farmár, a samozrejme, aj odberateľ a čitateľ Roľníckych novín. Žijem rád a život ma aj napriek zložitým situáciám baví. Tiež som sa naučil, že to, čo nemôžem ovplyvniť, nad tým sa nerozčuľujem. Ale niekedy je to dosť ťažké. Uvediem konkrétny príklad.

Ešte v roku 2010 som si v termíne podal žiadosť o priame platby. Keďže obhospodarujem viac ako 20 hektárov pôdy, musím mať na každých 10 hektárov dve dobytčie jednotky. Mám ich viac ako potrebujem, ale problém je v tom, že chovám kone. Centrálna evidencia chovu koní je v Topoľčiankach. Centrálna evidencia hospodárskych zvierat je v Žiline. Pri administratívnej kontrole krížového plnenia bola kontrola (zrejme) vykonaná iba v evidencii v Žiline. Z toho dôvodu som dostal vyjadrenie o nedodržaní podmienok minimálneho zaťaženia dobytčími jednotkami na hektár, hoci som ho spĺňal. Jasné, že som s tým nesúhlasil; odvolal som sa, a keďže som bol v práve, alebo som mal pravdu, priame platby mi boli vyplatené, aj keď až vo februári roku 2011. Nebol som však sám, bolo nás oveľa viac. Na toto sme upozornili ministerstvo pôdohospodárstva prostredníctvom výročnej členskej schôdze Zväzu chovateľov koní Slovenska - družstvo. Aspoň podľa môjho sedliackeho rozumu je logické, že kontrola sa má automaticky vykonať v oboch evidenciách. V minulom roku sa situácia opakovala. Zasa mi namiesto rozhodnutia o výške platieb bolo zaslané oznámenie o nesúlade s podmienkami krížového plnenia...
Nemyslím si, že náš pán minister je taký hlúpy, aby sa to takto dialo, ale že ide o zámerný presun vyplatenia priamych platieb vždy až na budúci rok. Viete, na peniaze čakáme všetci, a dokážeme pochopiť, že niekedy nie sú. Ale ľahšie prijmeme takéto úprimné doznanie, a počkáme, ako keby sme mali nechať bezbranne "šikanovať" za niečo, za čo nemôžeme, nakoľko nás to stojí čas a ďalšie náklady. Určite by bolo správnejšie rozhodnutie vyplatiť všetkým určité čiastky vždy v príslušnom termíne, a zvyšok potom v následných termínoch.
Viem, že vy, v redakcii tento problém nevyriešite, ale ak sa nad týmito riadkami niekto z kompetentných činovníkov zamyslí, budem len rád.
ZDENO HOMOLA, Žarnovica

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down