12.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KUHN KARL: Jeden z vrcholov veľtrhu Agritechnica

aKARL, koncept autonómneho stroja, predstavený spoločnosťou KUHN na veľtrhu Agritechnica, ponúka nové technické možnosti a pracovnú flexibilitu pre poľnohospodárov, ktorí musia na dennej báze riešiť opakujúce sa problémy s pracovnou silou.

Prvé obrázky nového autonómneho stroja od francúzskeho výrobcu sme mali možnosť vidieť už na jeho tlačovej konferencii v júli tohto roka. Už v tom čase bolo jasné, že autonómny stroj KARL, by mal byť schopný vykonávať všetky typické úlohy konvenčného traktora bez toho, aby musel byť riadiaci pracovník fyzicky prítomný na jeho „palube“. V praxi by to malo fungovať tak, že po vymedzení pozemku obsluha vytvorí pracovnú úlohu, dovezie autonómneho robota KARL na pozemok, nastaví pracovné parametre a spustí pracovnú úlohu, ktorá potom prebieha automaticky. Tento nový počin francúzskych inžinierov bol jedným z vrcholov na Agritechnica 2023.

V najnovšom prototype stroja je inštalovaný o čosi známejší kus techniky  – výkonný a spoľahlivý  radový štvorvalcový dieselový motor Volvo Penta D5. Od roku 2016 je Volvo Penta hlavným partnerom francúzskeho výrobcu, najmä čo sa týka samohybných postrekovačov. Úsporné jednotky D8 a D5 sa osvedčili v samohybných postrekovačoch ARTEC F40 EVO a RS20 a tak sa konštruktéri spoločnosti KUHN rozhodli vybaviť pôvodný prototyp KARL osvedčenou technológiou Volvo Penta. Tento autonómny poľný robot je tak vybavený motorom Volvo s výkonom 175 k, ktorý poháňa 340 mm alebo 450 mm pásy pre maximálnu pojazdovú rýchlosť 15 km/h. Celková hmotnosť autonómneho stroja Karli je 8,5 t, pričom je potrebné počítať s agregovaným náradím. KARL je navyše vybavený predným aj zadným trojbodovým závesom (predný záves s nosnosťou 3,5 t, respektíve zadný s nosnosťou 5 t), a dokáže tak eventuálne pracovať napríklad aj s mulčovacou kombináciou a tak zväčšiť svoj pracovný záber, či zvládnuť viacero pracovných operácií v jednom prejazde.

Keďže sa francúzsky výrobca zameriava na elektrický pohon pásov aj náradia, KARL nemá žiaden vývodový hriadeľ. Rýchlosť elektrického pohonu sa dá ľahko a presne regulovať, v čom vidia zástupcovia spoločnosti veľkú výhodu. Okrem toho ponúka takýto pohon dobré možnosti rýchlej reakcie, keď je rotačný kultivátor alebo iný stroj zablokovaný kameňom.

Výsledkom by mal byť v konečnom dôsledku úspešný pracovný deň na pozemku v rámci optimálneho pracovného okna, napr. správna hĺbka obrábania pôdy, primeraná dávka osiva alebo dokonca pravidelné a jemné drvenie rastlinných zvyškov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down