21.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KUHN: novinky naprieč výrobným programom I.

Francúzsky výrobca poľnohospodárskej techniky KUHN, usporiadal 6. a 7. júla vo francúzskom Saverne podujatie, ktorého sa zúčastnilo 71 novinárov z dvadsiatich krajín sveta. Prezentované boli novinky naprieč celým výrobným programom, a to ako staticky, tak aj dynamicky. Redakcia Roľníckych novín sa podujatia zúčastnila ako jediný zástupca zo Slovenska a tak vám prinášame pohľad na to, čo uvidíme v ponuke francúzskeho výrobcu v najbližších rokoch.

Počas prvého popoludnia sme mali možnosť zúčastniť sa prezentácie firmy, ktorá bola zameraná na bilancovanie, či načrtnutie noviniek a zároveň sme mali možnosť vidieť pohľad jej vrchných predstaviteľov na budúcnosť poľnohospodárstva. Prekvapením na záver bolo predstavenie nového autonómneho robota s označením Karl. Ak by niekto z čitateľov čakal, že sa o ňom dočíta niečo viac a že práve autonómny robot bol hlavnou témou predstavenia noviniek v Saverne, zrejme ostane sklamaný. Karl, robot, ktorý má byť ďalším ambicióznym projektom značky hneď po Aure (autonómny kŕmny robot, pozn. red.) bol počas prezentácie „iba“ kúskom premietnutej fotografie na plátne. Výrobca si totiž tento tromf necháva na jesenný veľtrh Agritechnica v Hannoveri a tak je zrejmé, že si chce ustrážiť svoje know-how a patenty. Robot však bude zrejme určený na prípravu pôdy, čomu napovedá jeho pásový podvozok, i keď viac detailov sme sa nateraz nedozvedeli.

Na druhý deň ráno sme sa vydali na farmu spoločnosti, kde si KUHN pre zúčastnených pripravil workshopy ku viac ako 25 novým produktom a ďalším inováciám, ktoré boli prezentované počas tohto výživného dvojdňového stretnutia. Ráno došlo ku rozdeleniu žurnalistov do malých skupín, ktoré sa postupne počas dňa prestriedali na ôsmich stanovištiach. Cieľ bol jasný – zistiť od produktových špecialistov čo najviac o chystaných novinkách. Pre našu anglicky hovoriacu skupinu bolo prvým stanovišťom stanovište číslo 2, ktoré bolo venované príprave osivového lôžka a sejacím strojom.

Sejacie stroje

Prvou z noviniek, predstavených na tomto stanovišti boli sejacie stroje SITERA, ktoré sú na trhu od minulého roka. Prvým predstaveným bol rad sejacích strojov SITERA, ktoré môžu byť podľa zástupcov spoločnosti vybavené troma rôznymi výsevnými ústrojenstvami – klasickou Suffolk pätkou (SITERA 310) , jednodiskovou pätkou (SITERA 320) alebo výsevnou pätkou SEEDFLEX 100 pre novinku SITERA 330. 

„Tieto nesené sejacie stroje boli navrhnuté pre podniky so zmiešanou výrobou, prípadne pre stredne veľké podniky zamerané na rastlinnú výrobu, ktoré vyžadujú ľahký a kompaktný sejací stroj s ťažiskom umiestneným čo najbližšie ku traktoru,“ hovorí po privítaní na začiatku workshopu Hugo Lombard, zástupca spoločnosti KUHN a pokračuje: „Výsevná pätka Suffolk je stvorená do ťažkých podmienok, v ktorých prevládajú vlhké a lepkavé pôdy, prípadne do kamenistých pôd. Jednodisková výsevná pätka je našou všestrannou pätkou, ktorá je určená do lepkavých pôd, ale aj do väčšieho množstva pozberových zvyškov. A ako poslednú tu máme našu najprecíznejšiu výsevnú pätku SEEDLEX 100, ktorou je možné vybaviť najnovší model sejacieho stroja SITERA 330.“

Tieto sejacie stroje dokážu podľa vyjadrenia zástupcu spoločnosti nastavovať prítlak nezávisle na hĺbke a tak je aj pri plytkom výseve možné nastaviť veľký prítlak. Tento rad sejacích strojov je možné vybaviť dvoma typmi pohonu – mechanickým a odteraz i elektrickým. „Pre ešte väčšiu presnosť a zjednodušenie kalibrácie prichádzajú inovované sejacie stroje s automatickou kalibráciou, ktorá sa vykonáva prostredníctvom jednoduchého stlačenia tlačidla. Moderáciu váhy je možné vykonávať manuálne, prípadne s využitím GPS, v závislosti na použitom terminály. I keď sa na prvý pohľad jedná o jednoduché sejačky, dnes už tieto stroje dokážu vypnúť/zapnúť dávkovanie stroja podľa navigácie. Všetky predstavené sejacie stroje sú navyše už v základe ISOBUS kompatibilné, prípadne je k nim možné doobjednať terminál VT 30 pre traktory bez univerzálneho terminálu. 

Novinkou medzi sejacími strojmi je aj pneumatická sejačka VENTA 330, ktorá rozširuje rad sejacích strojov po tom, čo boli predstavené modeli 310 a 320. Nový sejací stroj má v podstate rovnaké charakteristiky, ako ostatné modely v rade, no tak, ako aj vyššie uvedený model SITERA 330 bude dodávaný s novou výsevnou pätkou SEEDLEX. Navyše, ako uviedol produktový špecialista Hugo Lombard, predošlé sejacie stroje VENTA neboli ISOBUS kompatibilné, avšak novinka pre tento rok už už ISOBUS kompatibilná je užívateľsky omnoho prívetivejšia, ako predošlé modely. Oba rady sejacích strojov by mali byť agregovateľné s traktormi s výkonom od 100 do 120 konských síl. 

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down