02.04.2024 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KUHN ponúka širokú paletu krmovinárskych strojov

Francúzska spoločnosť KUHN je celosvetovo známa aj vďaka vývoju inovatívnych riešení pre zber a spracovanie krmovín. Konštrukcia strojov na zber a manipuláciu s krmovinami KUHN pritom zohľadňuje požiadavky na kvalitu zberaných krmovín, komfort obsluhy, produktivitu, bezpečnosť a spoľahlivosť a zo širokého portfólia si dokáže vybrať naozaj každý zákazník. 

Prvou prácou pri zbere krmovín je kosenie porastu. KUHN je priekopníkom v oblasti diskových žacích strojov a v jeho portfóliu nájdeme napríklad aj celosvetovo uznávané žacie stroje radu GMD, ktoré sa vyznačujú inovatívnou technológiou na zabezpečenie kvalitných krmovín a vysokého pracovného výkonu. V ponuke značky KUHN nájdeme tri rôzne typy diskových žacích strojov: čelne nesené žacie stroje, zadne nesené žacie stroje a tzv. žacie kombinácie.

Zadne nesené žacie stroje KUHN GMD zahŕňajú množstvo modelov vhodné či už pre farmárov alebo službárov. Tieto „kosy“ produkujú čistý a rovnomerný rez a zaujmú dvoma kľúčovými systémami: Lift-Control a Non-Stop Safety, vďaka ktorým je kosenie oveľa efektívnejšie. Ich vysoká výkonnosť a nízky príkon z nich robí stroje určené na hltanie hektárov pri nižších nákladoch bez ovplyvnenia kvality kosenia. Vďaka svojej kompaktnosti je ich možné agregovať aj s ľahkými traktormi.

Vráťme sa ku systému LIFT-CONTROL. Nejde iba o hydropneumatické odpruženie, ktoré nahrádza mechanické pružiny hydraulickým akumulátorom. V skutočnosti ide o sofistikovaný systém, ktorý kombinuje hydraulickú a mechanickú vetvu. Výsledkom je, že pri náraze na prekážku je na lištu vyvíjaný tlak, ktorý spôsobuje odľahčenie žacej jednotky. Vďaka jedinečnej kinematike systému LIFT-CONTROL dôjde po prekonaní nastaveného tlaku k uvoľneniu žacej lišty a jej ľahkému vytočeniu smerom dozadu, čoho výsledkom je, že čím väčšia prekážka, tým menší vypínací tlak pre maximálnu ochranu. 

KUHN je známy výrobou modulárnych žacích líšt, ktoré majú oproti konkurencii značnú výhodu, a síce, že pri ich oprave stačí rozobrať samotný modul, nie celú lištu. Náklady na prevádzku alebo opravu týchto strojov sa tak výrazne znižujú. Motýle, teda zadne nesenú žaciu kombináciu a čelnú kosu KUHN, využívajú najmä podniky služieb, ktorí kosia denne veľké výmery. 

KUHN využíva pri svojich žacích strojoch istenie systémom PROTECTADRIVE, ktorý chráni mechanizmus pohonu v prípade nárazu na prekážku. V prípade prudkého nárazu medzi diskom a prekážkou sa hriadeľ, ktorý drží disk, môže pretrhnúť tesne nad ložiskom vďaka špeciálne navrhnutej drážke. Vďaka tomu sú ozubené kolesá chránené pred poškodením. Za menej ako 15 minút je stroj opäť funkčný za veľmi nízke náklady na opravu.

Jednou z najnovších počinov výrobcu je žací stroj FC 13460 RA – víťaz súťaže Stroj roka 2024 s ukladaním na riadok, ktorý ponúka výrazne vyšší pracovný výkon ako bežné žacie kombinácie. So svojim pracovným záberom 12,4 až 13,4 m, ktorý je o 25 až 30 percent väčší, než môže ponúknuť väčšina doterajších žacích kombinácií, dovoľuje jednému človeku pokosiť za deň plochu aj 180 až 200 hektárov.. Jeho pásový zhrňovač dokáže pri jednom prejazde vytvoriť pokos široký približne 1,80 m až 3  m. Dopravníky sa dajú zasunúť aj na širokú distribúciu riadku. Teleskopická náprava, ktorou je stroj štandardne vybavený, zvyšuje svetlú výšku a uľahčuje tak vytvorenie širšieho a rovnomerne tvarovaného riadku pre rovnomerné sušenie a lepší zber krmovín. Okrem toho sa zlepšuje stabilita stroja pri otáčaní a na svahoch.

Žací stroj s kondicionérom je dodávaný s renomovanou výbavou, ako je napríklad žacia lišta OPTIDISC ELITE, ktorá vyniká svojou robustnosťou a kvalitou kosenia za všetkých podmienok. Tento žací stroj sa ľahko používa, nevyžaduje žiadnu údržbu a štandardne sa dodáva so systémom rýchleho uchytenia nožov FAST-FIT. Poskytuje lepšie prekrývanie rezu medzi rozbiehajúcimi sa kotúčmi a väčší priestor medzi zbiehajúcimi sa kotúčmi pre lepšie odvádzanie toku krmiva smerom dozadu. Žacia lišta OPTIDISC ELITE tak zaisťuje najlepšiu kvalitu rezu za všetkých podmienok. Výkyvný oceľový prstový kondicionér tiež zabezpečuje vysokú kvalitu úpravy. Rotory sú poháňané pákovou prevodovkou na jednoduché prispôsobenie kondicionovania typom krmiva a podmienkam zberu.

Obracače

Obracače KUHN sú známe pre svoju jednoduchosť, vysoký výkon a stabilitu za všetkých podmienok. K dispozícii sú rôzne modely so 4, 6, 8, 10, 12 a 16 rotormi s pracovným záberom od 4,2 do 17,2 m. Skutočným unikátom v rade obracačov je však najväčší nesený model GF 13003, ktorý mal premiéru minulý rok. Ide o prvý nesený obracač s pracovným záberom 13 m na trhu, ktorý je vybavený novými rotormi OPTITEDD. Tento obracač je dokonalým kompromisom medzi kompaktnou konštrukciou neseného stroja a pracovným záberom 13 m s 12 rotormi.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down