13.11.2019 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukurica pre každého farmára

Matka príroda je veľká učiteľka a každým rokom sa nás snaží naučiť niečo nové. Aj tento rok nám priniesol veľa nových skúseností pri pestovaní kukurice. Niektorí farmári už majú kukuricu pozbieranú v sklade a iní ešte len čakajú na pravú chvíľu. My v Syngenta vieme, že je vašim úsilím pestovať efektívne a ekonomicky a preto sme si pre vás pripravili nové portfólio kukuríc pre rok 2020.

Do sezóny 2020 vám prinášame štyri nové hybridy. Každý z nich je šľachtený do rôznych podmienok a je v nich aj patrične otestovaný, aby mal každý farmár možnosť výberu svojho favorita.

SY IMPULSE

Nový impulz v boji proti suchu 

Je to zrnovo – silážny hybrid technológie Artesian™ s FAO 280. Rastlina je vyššieho vzrastu, je dobre olistená, a má veľmi dobré zakorenenie. Napriek svojej výške nepolieha a dosahuje stabilné úrody. Zrno hybridu je sfarbené do oranžova až červena. Spôsobuje to zvýšený obsah karotenoidov v zrne, preto sa táto kukurica osvedčila pri výkrme hydiny na zlepšenie farby žĺtka a mäsa. Pre využitie na siláž je dobré vedieť, že hybrid má uspokojivý obsah škrobu. Svoje stabilné a špičkové úrody nám preukázal aj v registračných pokusoch na staniciach ÚKZÚZ ČR v rokoch 2017-2018, a to prvým miestom s najlepším výsledkom v zrnovom skorom segmente.

 

SY TORINO

Nástupca hybridu NK Octet

Pokiaľ ste sa zastavili na našich poľných dňoch alebo na prehliadkach, kde sa tento hybrid nachádzal, mohli ste sa presvedčiť na vlastné oči o jeho charakteristických vlastnostiach. Tento zrnový hybrid s FAO 320 s možnosťou využitia do siláže s FAO 300 k nám prichádza z Maďarského šľachtenia. Jeho prednosťou je veľký mohutný klas, ktorý dosahuje 20 až 22 radov zŕn v dobrých podmienkach pestovania. Výkonnostne ho môžeme porovnávať aj s hybridmi s FAO 350. Excelentne uvoľňuje vodu zo zrna pred zberom, čo sa pozitívne odráža aj na ekonomike pestovania. Môžeme skonštatovať, že daný parameter sa stáva v našom zrnovom segmente už skoro štandardom.

 

SY INFINITE

Titán na kukuričnom poli

Hybrid SY Infinite patrí do skupiny duálnych silážno-zrnových hybridov s FAO 430. Hovoríme o novom materiály zo segmentu FAO, kde ponúkame aj hybrid SY Triade. Tieto dva hybridy nie sú na prvý pohľad odlišné, avšak SY Infinite je znovu posunutý dopredu v úrode zrna a škrobu, pričom v silážnych pokusoch prekonáva na Slovensku aj v Čechách najvýkonnejšie hybridy na trhu. Rastlina je vysoká s mohutným olistením. Veľmi dobre reaguje na podmienky intenzívneho pestovania aj na suchých lokalitách, v ktorých sa vám dokáže odmeniť za dobrú starostlivosť.

 

SY  SENKO

Nástupca hybridu NK Helico

SY Senko k nám prichádza ako duálny hybrid s využitím na siláž (s FAO 500) a na zrno (s FAO 480). Habitus rastliny sa vyznačuje mohutnosťou a sfarbením listov do sýto zelenej farby. Jeho pozitívom je veľký klas s pravidelným zrnom. Je možné ho použiť pri pestovaní na zrno, kde dosiahne rovnako stabilné úrody ako pri využití na siláž. SY Senko môžeme prirovnať k nášmu hybridu, ktorý mnohí poznáte z minulosti pod názvom NK Helico (FAO 550).

 

Rád by som spomenul novinky ponúknuté v sezóne 2019. Mohli ste ich vyskúšať na svojich lokalitách. V našej ponuke zostávajú aj naďalej.

 

SY Premeo patriaci do novej generácia zrnových hybridov technológie Artesian™ s FAO 400 pochádza rovnako ako tohtoročná novinka SY Torino z maďarského šľachtenia. Vyznačuje sa výborným dopelením špičky klasu a uvoľňovaním vody zo zrna. Je vhodný na pestovanie v intenzívnejších podmienkach a na horších stanovištiach.

Druhým hybridom, ktorý svojou skvelou charakteristikou nesklamal tých, čo po ňom siahli, je duálny zrnovo-silážny hybrid SY Orpheus s FAO 380. Tak isto ako SY Premeo, ktorý pribúda v tomto roku, aj SY Orpheus patrí medzi novošľachtené hybridy technológie Artesian™ s vylepšenou suchovzdornou genetikou. Vďaka svojej mohutnosti je vhodný aj pre použitie na siláž. Vyznačuje sa veľmi dobrým zdravotným stavom počas celej vegetácie a hlavne odolnosťou voči fuzáriám klasu.

Pre prichádzajúcu sezónu máme v ponuke celkovo 16 hybridov. Ako vyberať? Zadajte si kritériá ako požadované FAO, suchá lokalita, morenie proti kukuričiarovi, potreba použitie na siláž ... a podobne. Určite nájdete minimálne dva až tri hybridy, ktoré vás nesklamú.

Každým rokom načúvame vašim potrebám, hľadáme v šľachtení niečo zaujímavé čo určite oceníte, skúšame a nakoniec ponúkneme komplexné portfólio kukuríc. Keď k tomu pripočítame ponuku, kde ku každým 15 vreciam pridáme jedno naviac, veríme, že nebudete váhať a pre sezónu 2020 siahnete po kukurici Syngenta.

 

Autor: Ing. Matej Šoka, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down