30.01.2017 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukurica v praxi s pridanou hodnotou

Už tradične v decembri pripravila spoločnosť KWS Semena, s. r. o. sériu odborných seminárov, tentoraz s nanajvýš aktuálnymi témami, zameranými na očakávaný vývoj cien plodín v roku 2017, či škody na poľných porastoch spôsobovaných zverou, ktoré neustále narastajú a samozrejme predstavili novinky v portfóliu KWS pre nasledujúcu sezónu. Jeden zo seminárov sa uskutočnil v Mojmírovciach, kam pozvali poľnohospodárov z nitrianskeho a trnavského regiónu.

Poradenstvo a agroservis

Ing. Matúš Javor, produktový manažér KWS: "Spoločnosť testovala celkovo 47 hybridov kukurice na 76 vybraných lokalitách. Skúšané sú v rámci nadnárodnej, národnej a registračnej pokusnej siete v okolitých krajinách s cieľom zistiť ako dopadnú v rôznorodých podmienkach. Nadnárodná pokusná sieť má zastúpenie aj na Slovensku a nachádza v lokalitách medzi obcami Jatova a Rastislavíc.“

V spoločnosti každoročne sledujú aj obsah mykotoxínov v kukurici, v roku 2016 boli ich hladiny podlimitné. „V našom záujme je, aby sa do ponuky nedostali hybridy, náchylné na fuzariózy,“ uviedol M. Javor.

Spoločnosť KWS poskytuje pestovateľom okrem poradenstva aj agroservis založený na sledovaní nástupu minimálnej teploty pôdy na jar, potrebnej na klíčenie a vzchádzanie kukurice. Ďalej prognózu termínu ošetrenia proti vijačke kukuričnej a kukuričiarovi koreňovému a  určenie optimálneho termínu zberu kukurice na siláž stanovením aktuálneho obsahu sušiny, živinového zloženia v spolupráci s obchodnými zástupcami spoločnosti, ktorí pomôžu s odberom vzoriek a následnou analýzou v akreditovanom laboratóriu.

Rozsiahla ponuka a novinky

„Ponuka pre pestovateľov je rozsiahla, začína hybridom kukurice Severus s FAO 170, určeným pre najkrajnejšie oblasti pestovania,“ uviedol M. Javor a dodal: „V tomto roku prinášame 5 noviniek: Juvento, Atletas, Solferino, Kenobis a Kamparis.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down