02.03.2021 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukurice Dekalb® – záruka nadpriemernej úrody a kvality

Spoločnosť Bayer sa prostredníctvom osív značky Dekalb® stala vedúcou svetovou spoločnosťou v šľachtení kukurice, o ktorých prednostiach informoval Ing. Ondrej Pinček, produktový manažér spoločnosti Bayer.

S cieľom napomôcť pestovateľom kukurice, čo najlepšie eliminovať nepriaznivé vplyvy klimatickej zmeny, spoločnosť Bayer uviedla na trh technológiu Heath & Drought® (HD), ktorej podstatou sú zrnové hybridy kukurice odolné proti stresu zo sucha. O. Pinček zdôraznil, že hybridy disponujúce vlastnosťami uvedenej technológie sú odolné proti intenzívnemu slnečnému žiareniu a suchu v období kvitnutia - dôležitého z pohľadu výšky úrody. Navyše sa vyznačujú stabilitou za každých podmienok a výkyvov počasia. „Hybridy kukurice, ktoré sú kandidátmi do HD klasifikácie, kontrolujeme a vyberáme na ročnej báze,“ dodal zástupca spoločnosti.

Produktové portfólio spoločnosti Bayer sa pre sezónu 2021 skladá z dvanástich zrnových a štyroch silážnych hybridov kukurice. Benefitom pre pestovateľov bude ošetrenie osiva komplexným systémom Acceleron® Seed Applied Solutions s možnosťou voľby dvoch variant Acceleron® Elite (fungicíd Redigo® M, biostimulant B-360, insekticíd Force® 20 CS) alebo Acceleron® Standard (fungicíd Redigo® M, biostimulant B-360).

Ponuka s perspektívnymi novinkami

O. Pinček ako prvý zo zrnového portfólia predstavil osvedčený DKC3969 (FAO 310), ktorý - keďže je tolerantný proti chladu, je možné zvoliť skorší termín sejby. Veľmi dobre reaguje na intenzifikačné vstupy. Rýchlym počiatočným rastom a vývojom sa vyznačuje nový zrnový hybrid DKC3972 (FAO 330). Podľa O. Pinčeka vďaka nadpriemernému úrodovému potenciálu a odolnosti proti stresom zo sucha, vysokých teplôt a nedostatku vody má všetky predpoklady presadiť sa v nastávajúcej sezóne. Veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna v závere vegetácie. Prednosti novinky potvrdili aj výsledky z poloprevádzkových pokusov v roku 2020, napr. v Senici dosiahla 14,9 tony z hektára pri 14 percentnej vlhkosti zrna.

V minulom roku uvedený DKC4391 (FAO 340) pestovateľov presvedčil nadpriemernými úrodami. Veľmi dobre toleruje sucho a sálavé teplo. Ide o hybrid s výborným zdravotným stavom, vhodným do všetkých pestovateľských podmienok, taktiež je vhodný ako predplodina pre ozimnú pšenicu. Veľmi dobré výsledky dosahoval ako v poloprevádzkových pokusoch, tak i v praxi, napr. v Podolí cez 13 ton a v Senici až 15,4 tony z hektára.

Stálice portfólia

K stabilným zrnovým hybridom v portfóliu patria DKC4590 (FAO 350) a DKC4541 (FAO 360). Z nich prvý poskytuje vyrovnané úrody za každých podmienok a pestovateľských ročníkov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down