29.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukurice s benefitmi, novinky pre sezónu 2024

„V roku 2022 sme zaznamenali pokles výmery kukurice, ktorý ešte dramatickejšie pokračoval v roku 2023.  Osev kukurice na siláž z 57 556 hektárov medziročne poklesol o 144 hektárov. Ale kukurica na zrno z 83 789 hektárov poklesla až o 34 511 hektárov v porovnaní s rokom 2022, čo je až neuveriteľné. Dôvody poklesu pestovateľských plôch kukurice sú viaceré: vysoká cena hnojív, pesticídov, priebeh počasia - v roku 2022 extrémne sucho, vysoká cena za sušenie zrna a dovoz komodít z Ukrajiny. Cena komodity bola v roku 2022 okolo 300 eur za tonu, dnes to nie je ani polovica.“

Uviedol Ing. Roman Spišák na odbornom seminári spoločnosti RAPOOL Slovakia, ktorý sa uskutočnil v polovici novembra v Cabaj – Čápori neďaleko Nitry.

„Napriek tomu, že rok 2022 patril k jedným z  najsuchších rokov tak hybridy zo spoločnosti RAPOOL Slovakia s.r.o. zvládli tento stres veľmi dobre. Naše hybridy z najnovšieho šľachtenia sa dostali na popredné miesta na 22 skúšobných lokalitách naprieč Slovenskom, pričom sedemkrát získali prvenstvo v konkurencii najvýznamnejších konkurentov“ dodal R. Spišák k úspechom spoločnosti.

V ponuke spoločnosti RAPOOL sú viaceré zaujímavé materiály, ktoré ako uviedol zástupca spoločnosti zlepšujú výslednú ekonomiku pestovania, napr. dosahovaním nízkych zberových vlhkostí a sú medziročníkovo stabilné. V prípade silážnej kukurice je z hľadiska ekonomiky živočíšnej výroby veľmi dôležitý energetický mliekový potenciál a čo najdlhšie pretrvávajúci stay-green efekt. 

Novinky pre sezónu 2024

Prvá z noviniek - MALONGO (FAO 210), je univerzálne využiteľný hybrid kukurice s flintovým typom zrna. Určený je hlavne do severnejších oblastí Slovenska, vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou proti chladu. Novinka BONE (FAO 260) je prioritne určená na siláž, môže sa ponechať aj na zrno. V pokuse spoločnosti FEED LAB, lokalita Jarabiná, 2022, zvíťazil v konkurencii 45 hybridov od FAO 125 do 380. „V energetickom produkčnom mliekovom potenciáli dosiahol 26 958 kg mlieka na hektár - najvyšší v rámci skúšaných hybridov. Vykazoval nadpriemerné hodnoty stráviteľnosti NDV na úrovni 43 percent, úroda sušiny bola z pomedzi skúšaných hybridov najvyššia - 15,28 tony z hektára,“ zhodnotil novinku R. Spišák.

Nový hybrid DUELING (FAO 380), okrem toho, že je vysokoúrodný, je stabilný a vzrastom najnižší v ponuke, zanecháva tak minimum pozberových zvyškov, čím uľahčuje prípravu pôdy pre následnú oziminu, najčastejšie pšenicu. V roku 2022, kedy bol na Slovensku prvýkrát zaradený do pokusov, vyhral na dvoch z desiatich lokalitách, konkrétne v Rybanoch a Michaľanoch, na ostatných dosiahol vždy nad 100 percent priemeru úrod v pokusoch. V tomto roku bol v PD Radošovce druhý najúrodnejší a v poradí tretí s najnižšou zberovou vlhkosťou zrna. Podobne dobre sa mu darilo aj na poliach Triticum Vráble, kde v úrode a zberovej vlhkosti zrna (18,7 percenta) skončil na druhom mieste. V roku 2022 v hodnotení Magyar Kukurica Klub dosiahol ako jeden z mála hybridov úrodu nad 100 percent priemeru úrod v pokuse, čím potvrdil stabilitu v podmienkach sucha.

Ťažisko ponuky

Osvedčený, rokmi preverený hybrid REPLIK (FAO 370) je najžiadanejším hybridom spoločnosti, ako uviedol R. Spišák, je ťažké mu nájsť nástupcu. Poskytuje stabilne vysoké úrody v každej lokalite pestovania. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down