22.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukurice s benefitmi pre pestovateľa

„Základom kukurice s genetikou Artesian® je robustný koreňový systém so schopnosťou čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy, vďaka čomu rastliny efektívnejšie využívajú dostupnú vodu pre tvorbu úrody. Ďalej je to synchronizácia kvitnutia samčích a samičích súkvetí, schopnosť doopeľovania špičiek šúľka a napĺňanie zrna najmä v podmienkach sucha. V priaznivých podmienkach je úroda hybridov kukurice s technológiou Artesian® porovnateľná s výkonnými hybridmi od konkurencie.“

Uviedol Ing. Ivan Fabián, zástupca spoločnosti Syngenta na Dňoch poľa kukurice v Drienovci.

Spoločnosť Syngenta v pokuse predstavila desať hybridov kukurice s FAO 280 až 600. Zástupca spoločnosti vyzdvihol dve najhorúcejšie novinky pre sezónu 2020 - SY Impulse (FAO 280) a SY Torino (FAO 320). SY Impulse je skorý zrnový hybrid kukurice z najnovšieho šľachtenia spoločnosti. Napriek nízkemu FAO, poskytuje nadpriemerný výkon, ktorým sa približuje k hybridom s FAO 300. Vytvára zrno typu konský zub, ktoré v závere veľmi dobre uvoľňuje vodu. Zrno hybridu SY Impulse obsahuje karotenoidy, ktoré sú prospešné pri výkrme hydiny (lepšie sfarbenie žĺtka a mäsa). Je zaradený na viacerých pokusných lokalitách na Slovensku, podľa I. Fabiána na väčšine z nich vizuálne vyzerá veľmi dobre s predpokladom dosiahnutia veľmi dobrých výsledkov. Zrnový hybrid SY Torino je vyšľachtený do intenzívnych podmienok pestovania, ktoré maximálne využije na vytvorenie veľmi dobrých úrod. Vytvára dlhý produktívny šúľok s 18 - 22 radmi zŕn, o čom sa bolo možné presvedčiť priamo v pokuse v Drienovci. Rovnako aj tento hybrid veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna v závere vegetácie. Podľa I. Fabiána výškou úrody prekonáva hybridy v rámci svojej skorostnej skupiny, pričom v priaznivých podmienkach a ročníkoch sa úrodami približuje k hybridom s FAO 400.

V pokuse zaujali aj novinky uvedené v tomto roku: SY Orpheus (FAO 380), SY Premeo (FAO 400) a SY Carioca (FAO 460), patriace do skupiny Artesian®, t. j. veľmi dobre hospodária s vodou a vedia si poradiť aj so suchými podmienkami. SY Premeo je vizuálne nižší hybrid kukurice, ktorý sa podľa I. Fabiána vyznačuje stabilitou v dosahovaní nadpriemerných úrod. Je vhodný aj na horšie stanovište, v závere vegetácie výborne uvoľňuje vodu zo zrna. V prípade hybridu SY Orpheus I. Fabián vyzdvihol veľmi dobrý zdravotný stav hlavne odolnosť proti fuzariózam klasu. Napriek tomu, že vytvára mohutné rastliny, nepolieha. SY Carioca je vyšľachtený do teplých a suchých oblastí, v ktorých dobrými úrodami podrží pestovateľov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down